Nocna zmiana Mikołaja Małka

Nocną zmianę Mikołaja Małka będzie można zobaczyć w Elementarzu dla mieszkańców miast w Krakowie od 12 kwietnia.

Widok pracowni Mikołaja Małka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widok pracowni Mikołaja Małka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie wiemy jeszcze, gdzie Was zapraszamy. To obozowisko albo scenografia do spektaklu, który na żywo rozegra się w głowie, a może miejsce pracy nocnego stróża, który raz po raz wstaje z niewygodnego krzesła w kanciapie, by snopem światła omiatać kąty nieczynnego od dawna muzeum. Jest kilka punktów wyjścia: pracownia Mikołaja Małka w Warszawie, jest strych czyli Elementarz, są wreszcie przestrzenie niebyłe; a punkt przecięcia znajdzie się na miejscu.

Można by napisać, że w Elementarzu dla mieszkańców miast artysta Mikołaj Małek zrealizuje instalację site-specific, która będzie rozwinięciem tematu pojawiającego się w jego pracach malarskich. Kilka słów o powracających motywach, rozwijanych od lat wątkach, o rozłożonej na czynniki pierwsze i skonstruowanej na nowo rzeczywistości. To wszystko prawda. Ale prawdą jest też to, że Mikołaj jako dziecko miał pokój na strychu i po latach wraca na strych (chociaż już inny). Że od jakiegoś czasu zajmuje się nieistniejącymi pojemnikami o nieznanym nikomu przeznaczeniu, a w jego pracowni podłoga układa się w czarno-białą szachownicę.

Nocna zmiana powstanie z prowizorycznych materiałów, jak makieta, która na planie filmowym udaje prawdziwe miejsce. Przejściowa jest przecież sytuacja – i obozowisko, i scenografia, i nocny stróż. Jak to na nocnej zmianie: bez pewności, czy prawdziwe, chociaż na pewno na serio.

Kuratorka: Martyna Nowicka

Mikołaj Małek (ur. w 1983 r.) – malarz, rysownik, twórca instalacji. Malarstwo studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie w Porto. W 2009 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka. Pracę doktorską na macierzystej uczelni, w pracowni dr hab. Grzegorza Sztwiertni obronił w 2017 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Mikołaj Małek. Nocna zmiana
Kuratorka: Martyna Nowicka
Od 12 kwietnia do 31 maja 2018 roku
Wernisaż: 12 kwietnia 2018 roku, godz. 19.30
Elementarz dla mieszkańców miast w Krakowie

Dodaj komentarz