• 2018-04-11

20. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Dwa majowe weekendy (19 i 20 oraz 26 i 27 maja), 11 zabytkowych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, niezwykłe historie, inspirujące spotkania i pełni pasji przewodnicy – to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków Małopolski – XX edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku pod hasłem „Wolność krzepi!” uczestnicy odwiedzą miejsca i poznają historie bohaterów i bohaterek XX–lecia międzywojennego. Udadzą się w podróż do epoki niezwykłego rozwoju społeczno-gospodarczego, w której radość i entuzjazm napędzały do działania i pozwalały pokonywać wiele trudności w niełatwej rzeczywistości Polski po I wojnie światowej.

Jak co roku zwiedzaniu zabytków towarzyszyć będzie wiele atrakcji (wystawy, warsztaty, wykłady, wydarzenia dla najmłodszych) oraz książka autorstwa Jakuba Kornhausera, dostępna bezpłatnie dla wszystkich uczestników wydarzeń w punktach informacyjnych na szlakach zwiedzania.

Tegoroczna, jubileuszowa XX edycja Dni Dziedzictwa jest czasem świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wydarzenia, które organizowane jest pod hasłem „Wolność krzepi”, będzie można posłuchać o pracy nad zjednoczeniem ziem, trudach powojennej codzienności, entuzjazmie ówczesnych Polaków i budowaniu nowoczesnego, wolnego państwa.

W Krakowie, Racławicach, Płazie, Tarnowie, Mościcach, Wierzchosławicach i Zbylitowskiej Górze zaprezentowanych zostanie łącznie 11 zabytków związanych z międzywojenną Małopolską i wiele opowieści o znanych i tych nieco zapomnianych postaciach, które wpisały się na stałe w historię II Rzeczypospolitej.

W ciągu dwóch majowych weekendów będzie można odwiedzić unikalne, często niedostępne na co dzień obiekty, wziąć udział w specjalnie przygotowanych wydarzeniach, jak również przeczytać wyjątkową książkę o historii dwudziestolecia międzywojennego opowiedzianej przez mikrohistorie ludzi i miejsc.

Pełny program znajduje się na stronie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

  • 19 i 20 maja 2018 roku

Fort 50 ½ O Barycz w Krakowie
Dworek Rutkowskich w Krakowie-Bronowicach
Kościół pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza
Piec kręgowy w Płazie

  • 26 i 27 maja 2018 roku

Kamienica Bujwidów w Krakowie
Gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze
Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach
Dom rodzinny i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Dodaj komentarz