Wiek (nie)męski. Gabriela Matuszek-Stec w Domu Literatury

13 kwietnia Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza na spotkanie z Gabrielą Matuszek-Stec i promocję jej książki Wiek (nie)męski. Szkice o literaturze i varia. Spotkanie odbędzie się poprowadzą: prof. dr hab. Anna Nasiłowska (Prezes SPP) i dr Dariusz Dziurzyński.

Gabriela Matuszek-Stec, „Wiek (nie)męski. Szkice o literaturze i varia”; na okładce obraz Grzegorza Steca „Przeklęty ogród” (dzięki uprzejmości autorki)

Gabriela Matuszek-Stec, „Wiek (nie)męski. Szkice o literaturze i varia”; na okładce obraz Grzegorza Steca „Przeklęty ogród” (dzięki uprzejmości autorki)

Książka zawiera teksty publikowane w ciągu kilkunastu lat i obejmuje bogaty wachlarz zagadnień: od porównawczych analiz prozy polskiej i europejskiej, poprzez interpretacje poszczególnych utworów literackich, teksty poświęcone wybitnemu tłumaczowi literatury polskiej na język niemiecki, Henrykowi Bersesce, szkice o sztuce, po fenomen najstarszej w Polsce „Szkoły Pisarzy” działającej od 1994 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim (Studium Literacko-Artystyczngo), której autorka jest założycielką i kierownikiem.

Książka została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gabriela Matuszek-Stec – literaturoznawczyni, krytyk literacki, profesor tytularny na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka ponad 200 prac naukowych, krytycznych i eseistycznych, publikowanych w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii, w tym książek, m. in. Naturalistyczne dramaty (2001, 2008), Stanisław Przybyszewski – pisarz nowoczesny, Maski i demony wczesnego modernizmu (2014). Założycielka pierwszej w Polsce Szkoły Pisarzy, działającej na UJ od 1994 roku – Studium Literacko-Artystycznego UJ, którymi kieruje do dziś. W latach 2005–2008 była wiceprezesem, a w okresie 2008–2014 prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; od 2014 roku jest członkiem Zarządu Głównego SPP. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka w Krakowie.

Spotkanie z Gabrielą Matuszek-Stec wokół książki Wiek (nie)męski. Szkice o literaturze i varia
13 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Domu Literatury w Warszawie

Dodaj komentarz