Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie

Widząc tytuł wystawy, czy zastanawiali się Państwo nad tym, czy artysta mówi w nim o sobie? Czy mówi, że jest człowiekiem nierozsądnym w potocznym znaczeniu tego słowa, czy też może w tym wzniosłym sensie jaki nadał temu sformułowaniu Shaw? Byłby to zuchwały gest w wykonaniu tak młodego artysty.

Daniel Kotowski, „Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Kotowski, „Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym – George Bernard Shaw

Daniel Kotowski z pewnością opowiada o sobie w każdej swojej pracy. Jego wystawa jest bardzo osobista. Czy jest zuchwały? Opowiedział mi o tym, że cytat z Shawa go inspiruje. Nie miał jednak odwagi, aby wybrać go na tytuł – ja go do tego namówiłam. Dlaczego? Ponieważ uważam, że Daniel bywa Człowiekiem Nierozsądnym.

Jedna z czterech prezentowanych prac została przygotowana specjalnie na wystawę i dzieli z nią tytuł. W instalacji tej Daniel przygląda się roślinom. Interesuje go, jak rosną one w zupełnie nieskrępowany sposób, nawet w niesprzyjających warunkach: pędy odbijają z boku pnia ściętego drzewa, ziemniak zostawiony w szufladzie kiełkuje, ułamana gałąź zapuszcza korzenie… Aby snuć swoją opowieść, Daniel wykorzystuje różne media: szkic, rysunek, fotografię i film. Sam autor jest bardzo obecny w swojej pracy. Na zdjęciach obserwujemy jak jego ciało przeplata się z roślinami. W filmach widzimy go jak opowiada o swoich zielonych przyjaciołach i o sobie: „Nazywam się Daniel, czy jestem rośliną?”. To pytanie nie jest wyrzutem, ono jest zadane z nadzieją. Daniel widzi jak ułamany kwiat rośnie w najlepsze, gdy zostawi się go w spokoju na kilka dni. Też chce mieć taki spokój, aby się rozwijać. Jako osoba głucha, odmawia medykalizacji swojej kondycji. Daniel nie chce być leczonym, nie chce protez i rehabilitacji. Daniel jest głuchy i kwitnie jako człowiek i jako artysta.

Aleksandra Czerniawska

Daniel Kotowski – pochodzi ze wschodniej Polski, urodził się w Łomży w roku 1993, a wychował we wsiach Grędzice i Śródborów. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (kierunek Architektura Wnętrz). Aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z zamiłowania zajmuje się twórczością przestrzenną. W swoich pracach nawiązuje do własnej tożsamości, natury i ciszy. Jego postawę twórczą charakteryzuje poszukiwanie indywidualnego spojrzenia na świat oraz otwartość na emocje. Pasjonują go różne dziedziny sztuki: malarstwo, instalacje, fotografia, kolaż, wystawiennictwo, architektura i wzornictwo.

Daniel Kotowski. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie
Kuratorka: Aleksandra Czerniawska
Wernisaż: 13 kwietnia 2018 roku
Wystawa czynna do 3 czerwca 2018 roku
Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Dodaj komentarz