Sezon w pięknie z T. S. Eliotem i Pawłem Marcinkiewiczem

W niedzielę 15 kwietnia Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Sezon w pięknie. Bohaterami spotkania będą T.S. Eliot i Paweł Marcinkiewicz. Ich wiersze zinterpretują aktorzy – Małgorzata Goździk i Filip Jacak, a spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.

„Sezon w pięknie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sezon w pięknie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień” – napisał w jednym z utworów T. S. Eliot. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas niż początek wiosny na zaprezentowanie twórczości autora tej słynnej frazy.

Ziemia jałowa, Wydrążeni ludzie czy Cztery kwartety T. S. Eliota to klasyka światowej poezji, poematy o przełomowym znaczeniu dla historii literatury. Eliot stworzył koncepcję bezosobowego autora zestawiającego w wierszu polifonicznie zestrojone głosy różnych postaci, a jednocześnie czerpiącego obficie z tradycji kultury. Znany jako prawodawca poetyckiego neoklasycyzmu, definiował go nie tylko poprzez utwory, ale też przez szkice krytyczne i najwyższej próby eseistykę. W ostatnich latach odkrywany także jako poeta awangardowy, tworzący we wczesnej fazie modernizmu. Thomas Stearns Eliot urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale w wieku 22 lat przeniósł się do Europy, zamieszkał najpierw w Paryżu, a potem w Londynie. Za jego poetyckich antenatów uznaje się zarówno francuskich symbolistów, jak i poetów angielskich czy Kawafisa. Sam wywarł ogromny wpływ na kolejne pokolenia twórców, między innymi na Czesława Miłosza. W 1948 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

O twórczości Eliota prowadzący spotkanie Piotr Grobliński porozmawia z Pawłem Marcinkiewiczem (rocznik 1969) – poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, badaczem literatury i eseistą. Marcinkiewicz jest absolwentem anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a pracuje obecnie jako adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Jako poeta debiutował w 1989 roku arkuszem poetyckim Zostaw noc, niech płynie. W roku 2016 otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Interesuje się obrazami zwierząt w sztukach wizualnych i realizuje tę pasję w przestrzeni pracy pisarskiej.

Wiersze modernistycznego amerykańskiego klasyka skonfrontowane zostaną z najnowszą polską poezją – ironiczną, kpiarską, wprowadzającą do poezji aktualne tematy i mieszającą językowe rejestry.

Sezon w pięknie z T. S. Eliotem i Pawłem Marcinkiewiczem
15 kwietnia 2018 roku, godz. 16.00
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz