• 2018-04-10

Rosjanka wygrała Do-Grywkę

Do-grywka to jedna z najciekawszych tradycji Festiwalu Filmów Animowanych Animocje. W ciągu dwóch wieczorów tuż przed festiwalem, widzowie oglądają kilkadziesiąt animacji, z których najlepsza włączana jest w skład Konkursu Międzynarodowego. W tym roku jest to Between the Lines Marii Konevej z Rosji.

8. Festiwal Animocje w Bydgoszczy (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. Festiwal Animocje w Bydgoszczy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyniki dwudniowej Do-grywki poznaliśmy w sobotni wieczór 7 kwietnia. Between the Lines to zabawna historia pewnej zebry, która odkrywa, że jest zupełnie sama na świecie. Jako że każdy ma przecież towarzysza, zebra rusza na poszukiwanie drugiej połówki. Film Rosjanki został 36. obrazem startującym w Konkursie Międzynarodowym Animocji.

To już ósma edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje, przed którymi fani animacji rozgrzewają się jak zwykle Do-grywką. W czasie dwóch wieczorów, odbywają się pokazy kilkudziesięciu filmów animowanych, które nie zmieściły się w stawce Konkursu Międzynarodowego. Głosami widzów najlepsza z nich zostaje włączona do stawki konkursowej i może walczyć o Grand Prix Bydgoską Nagrodę dla Najlepszego Filmu Animowanego (poniżej podajemy ostateczną stawkę filmów Konkursu Międzynarodowego).

W konkursach Animocji 2018 zobaczymy łącznie 110 krótkometrażowych animacji z ponad 20 krajów świata, zrealizowanych w różnych technikach. Konkursom towarzyszą pokazy specjalne, warsztaty (animacja poklatkowa, animacja mokrym papierem, sztuka muralu jako animacja) oraz koncerty i afterparty. Wydarzeniem będzie polska premiera, nominowanego do Oscara 2018 filmu The Breadwinner w reżyserii Nory Twomey, który wyprodukowała Angelina Jolie.

W tym roku już po raz czwarty wręczona zostanie Nagroda za Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych. Bydgoskie Animocje przyznają ją jako jedyny festiwal w Polsce. Wcześniej odebrali ją Jarosław Boberek, Joanna Jabłczyńska i Arkadiusz Jakubik. W tym roku trafi ona w ręce wielkiej postaci polskiego kina, teatru, radia i oczywiście dubbingu – Krzysztofa Kowalewskiego. Otwarte spotkanie z laureatem odbędzie się w poniedziałek, 9 kwietnia w MCK Bydgoszcz.

8. Festiwal filmów Animowanych Animocje odbędzie się w dniach od 8 do 14 kwietnia, w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska, dyrektorką festiwalu Animocje – Weronika Płaczek.

8. Festiwal Filmów Animowanych Animocje
Od 8 do 14 kwietnia 2018 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz