• 2018-04-10

Pięć idei Gdynia Design Days

Czas rozpocząć odliczanie do 11. edycji festiwalu Gdynia Design Days, które odbywać się będą od 6 do 15 lipca. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia spotkają się przedstawiciele polskiej branży projektowej, przedsiębiorcy i pasjonaci dobrego wzornictwa. Hasło przewodnie – Error – to zaproszenie do wspólnego stawiania czoła wyzwaniom i poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Organizatorzy przedstawiają pięć najważniejszych idei GDD 2018, które wskazują scenariusze przyszłości. Czy wszystkie są pozytywne?

(źródło: materiały prasowe GDD 2018)

(źródło: materiały prasowe GDD 2018)

Kontrola nad nadmiarem

Czy cyfrowe udogodnienia, do których mamy powszechny dostęp są odpowiednio wykorzystywane? Ile rzeczy potrzebujemy, żeby prowadzić szczęśliwe i zbilansowane życie? Gdzie postawić granicę i jak wiele może zdziałać design? Pytania te stanowią punkt wyjścia dwóch pierwszoplanowych wystaw GDD 2018. Error. Czy chcesz kontynuować?, kuratorowana przez Izabelę Bołoz, to wystawa prezentująca produkty dostępne na rynku w kontekście wpływu technologii na nasze codzienne życie. Wystawa – manifest Overload / Przeładowanie Doroty Stępniak to zbiór krytycznych projektów, mówiących o zachodzących zjawiskach społecznych, stając się swoistym „rachunkiem sumienia” prezentującym nasze współczesne podejście do życia.

Pomocna dłoń projektantów

Tworzenie innowacyjnych produktów polega na odpowiadaniu na realne potrzeby. Dziś świadomi projektanci i odbiorcy dobrze wiedzą, że design to nie tylko piękne przedmioty. Empatia, teraz! poświęcona będzie wzornictwu, które rozwiązuje reale problemy – kryzysy klimatyczne, malejące zasoby naturalne, migracje, braki socjalne i mieszkaniowe. Kuratorem wystawy jest Michał Bachowski. Na festiwalu będziemy mieli też okazję zobaczyć nowe sposoby wykorzystywania druku 3D. Ekspozycja myHand (zespół kuratorski: Monika Brauntsch, Dorota Kabała, Dorota Cetnarska, Michał Piasecki, Wiesław Bartkowski) pokaże, w jaki sposób z nowych technologii korzystać mogą użytkownicy o nietypowych potrzebach, w tym osoby niepełnosprawne.

Młodzi, zdolni, odpowiedzialni

Jak co roku podczas festiwalu triumfy będą święcić młodzi projektanci. Już po raz 7. ELLE Decoration pod mecenatem PPNT Gdynia – Centrum Designu przyzna nagrody w konkursie Młodzi na Start. Projekty powstałe w odpowiedzi na hasło Drugie życie mebla. Recykling – potrzeba czy trend? będzie można oglądać na finałowej wystawie podczas GDD. Dyplomy najlepszych studentów zaprezentuje Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz poznańska School of Form.

Design i biznes w tandemie

W wypełnionym po brzegi tegorocznym programie znajdą się bogate merytorycznie wykłady i warsztaty, a także projekcje filmowe i dyskusje. Profesjonalistów zainteresują wydarzenia wzmacniające kompetencje zawodowe – Design językiem Biznesu oraz Stwórz i sprzedaj – skierowane do projektantów i przedsiębiorców. Harmonogram festiwalu podzielono na bloki tematyczne, w tym roku skoncentrowane wokół zagadnień: Error, Moda, Grafika, Wzornictwo, Miasto + Architektura i Wnętrza.

Narzędzia projektowe na co dzień

Czego od projektantów mogą uczyć się ci niezwiązani zawodowo z designem? Dobrego zarządzania czasem, nowych strategii działania i metodyk, które pomagają realizować plany od A do Z bez potknięć. Program GDD to także wydarzenia otwarte dla poszukują inspiracji do podejmowania nowych wyzwań, a także szukających twórczych i wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu.

Gdynia Design Days 2018 – ERROR
Od 6 do 15 lipca 2018 roku
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Centrum Designu w Gdyni

Dodaj komentarz