Tomas Tranströmer uhonorowany przez Kody Miasta Kraków

Noblista Tomas Tranströmer dołącza do grona patronów literackich ławek w Krakowie. 6 kwietnia na Krakowskich Plantach w okolicach ulicy Wiślnej odbyło się oficjalne odsłonięcie tabliczki z imieniem i nazwiskiem tego wybitnego szwedzkiego poety. W spotkaniu udział wzięła córka autora – Paula Tranströmer.

Tomas Tranströmer, fot. Paula Tranströmer (źródło: materiały prasowe KBF)

Tomas Tranströmer, fot. Paula Tranströmer (źródło: materiały prasowe KBF)

W ramach projektu Kody Miasta od 2014 roku na krakowskich Plantach pojawiają się ławki, na których umieszczone są tabliczki z nazwiskami pisarzy i poetów. Autorzy patronujący ławeczkom są reprezentantami najróżniejszych gatunków literatury. Wśród tego znakomitego grona znaleźli się m.in. Herta Müller, Juan Gelman, Neil Gaiman, Szczepan Twardoch, Bronisław Malinowski czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Teraz dołącza do nich ławeczka Tomasa Tranströmera, który bywał w Polsce wielokrotnie, m.in. jako gość Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, z których wyrósł Festiwal Miłosza. Po otrzymaniu Nagrody Nobla gościł w Polsce w 2012 roku z okazji wydania jego Wierszy i prozy 1954–2004. W 2014 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i niezależnie Uniwersytetu Śląskiego. W Katowicach przed Biblioteką Śląską, w której występował, rośnie jego drzewo.

Wydarzenie odbywa się dzień przed, zaplanowanymi na weekend (7 i 8 kwietnia), Dniami Tranströmerowskimi. Honorowym gościem tegorocznych Dni będzie Adam Zagajewski, laureat Nagrody Tomasa Tranströmera z 2000 roku.

Odsłonięcie ławki Tomasa Tranströmera
w ramach projektu Kody Miasta

6 kwietnia 2018 roku
Planty Krakowskie

Dni Tranströmerowskie
7 i 8 kwietnia 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz