• 2018-04-06

Kod Mistrzów z Joanną Rawik

Kwietniowy Kod Mistrzów przed nami. Tym razem spotkanie będzie miało nie tylko wyjątkowego gościa, ale także wyjątkową formę. 10 kwietnia Teatr Groteska odwiedzi Joanna Rawik – znana polska piosenkarka, aktorka i dziennikarka.

„Kod Mistrzów” z Joanną Rawik (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kod Mistrzów” z Joanną Rawik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie przybierze inną niż do tej pory formę. Rozmowa z artystką poprzedzona będzie wyjątkowym spektaklem zatytułowanym Tadeusz Kantor w Paryżu, z gościnnym udziałem Joanny Rawik. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć mistrzowską komedię muzyczną, inspirowaną życiem i twórczością Tadeusza Kantora.

Spektakl opowiada o czwórce aktorów, którzy jadą z Krakowa do Paryża, by przedstawić widowisko o Kantorze. Izabella grając główną rolę ma wątpliwości czy podoła wyzwaniu. Sławny artysta bywał w Paryżu wiele razy. W 1972 roku zrealizował w Theatre 71 w Malakoff spektakl Les Cordonniers (Szewcy) na podstawie sztuki Witkacego. Kantor spotyka na ulicy emigranta pana Wojtka, statystę występującego w filmach kręconych w Paryżu przez polskich reżyserów: Polańskiego, Wajdę, Kieślowskiego, Żuławskiego. Podczas wieczerzy wigilijnej emigrant opowiada o „polskich drogach”.

Joanna Rawik jako piosenkarka debiutowała w połowie lat 50. XX wieku we wrocławskim kabarecie Kaczka. Ukończyła Studium Teatralne w Kielcach, następnie występowała w Teatrze Ziemi Łódzkiej i Teatrze Objazdowym w Lublinie (1956–1958), śpiewała z zespołem jazzu tradycyjnego Siedem Czarcich Łap (I miejsce na konkursie muzycznym w Lublinie), współpracowała z krakowskim klubem Pod Jaszczurami i kabaretem Kundel. Pseudonim Joanna Rawik przyjęła pod wpływem lektury Łuku triumfalnego Ericha Marii Remarque’a. Zdobyła znaczną popularność pod koniec lat 60. XX wieku, śpiewając niskim, charakterystycznym głosem. Współpracowała z wieloma zespołami (m.in. z grupą wokalno-instrumentalną Dzikusy), koncertowała w kraju i za granicą (m.in. Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Węgry, Jugosławia), nagrywała płyty i audycje radiowe, występowała w programie Podwieczorek przy mikrofonie, w filmach i serialach telewizyjnych Strachy i Żelazna obroża. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Wykładowca historii piosenki francuskiej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Joanna Rawik, legenda polskiej estrady, od lat związana z Paryżem, podczas Kodu Mistrzów zaśpiewa piosenki z lat 60. i przypomni widowisko rewiowe w paryskiej Olympii Grand Music Hall de Varsovie w jakim brała udział w 1966 roku.

Kod Mistrzów z Joanną Rawik
10 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Teatr Groteska w Krakowie 

 

Dodaj komentarz