Jacek Leociak wokół książki Młyny boże w Lublinie

12 kwietnia odbędzie się spotkanie z profesorem Jackiem Leociakiem, historykiem literatury, założycielem Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Będzie dotyczyło najnowszej książki badacza pt. Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie (premiera w marcu 2018 roku). Rozmowę z autorem przeprowadzi ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Prof. Jacek Leociak, „Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prof. Jacek Leociak, „Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Leociak tak pisze o swojej książce:

Wiem doskonale, że Polacy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Robiły to także siostry zakonne, robili to również księża diecezjalni (dawniej mówiło się świeccy) i zakonnicy. Dużo się na ten temat pisze. Sam napisałem książkę o pomocy Żydom, zatytułowaną Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów (2010). Spory w niej rozdział poświęciłem ratowaniu w klasztorach. Według danych z 2007 roku wśród Polaków uhonorowanych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest czterdzieści sióstr zakonnych i dwudziestu księży. Na swoich kartkach starałem się jednak notować to, o czym pisze się rzadziej.
Wyjmuję je z pudełka po butach firmy Bradshaw & Lloyd. Angielska firma z tradycjami, działająca od końca XIX wieku. Zależy mi na konkretach, nawet na drobiazgach. Nie silę się na bezosobowy chłód czy wyprany z emocji obiektywizm. Przeciwnie — jest to zapis subiektywny, a wybór stronniczy. W końcu to moje pudełko.

Jacek Leociak (ur. 1957) – prof. dr hab., kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. Opublikował: Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście (wspólnie z Barbarą Engelking), Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji, Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów, Spojrzenia na warszawskie getto. Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady). Razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii Zagłada w Muzeum POLIN.

Spotkanie z prof. Jackiem Leociakiem wokół książki Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie
12 kwietnia 2018 roku o godzina 17.00
Sala Czarna, Brama Grodzka w Lublinie

Dodaj komentarz