• 2018-04-06

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem u wrocławskich Dominikanów

Klasztor Ojców Dominikanów oraz Fundacja „PRO ARTE 2002” zapraszają 13 kwietnia na pierwszy koncert śpiewów synagogalnych w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu. Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zaprezentuje swoje wokalne możliwości pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane znakomite kompozycje synagogalne tak uznanych twórców, jak: Salomon Sulzer, Louis Lewandowski czy Meyer Machtenberg. Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, jedyny chór synagogalny w Polsce, od blisko ćwierć wieku, z wielkimi sukcesami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog. O śpiewach synagogalnych, tradycji żydowskiej oraz wspólnych przestrzeniach judaizmu i chrześcijaństwa opowie podczas koncertu dyrygent i twórca Chóru – Stanisław Rybarczyk.

Po koncercie zostanie przeprowadzona kwesta na remont organów dominikańskiego kościoła św. Wojciecha. Wstęp na koncert jest wolny.

Wykonawcy:

  • Magdalena Dynowska – sopran
  • Piotr Bunzler – tenor
  • Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu
  • Stanisław Rybarczyk – dyrygent

Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.

Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel-Awiwu.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu
13 kwietnia 2018 roku, godz. 20:00
Kościół św. Wojciecha, O.O. Dominikanów we Wrocławiu

Dodaj komentarz