Prorok w świecie fejków

13 kwietnia Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na otwarcie wystawy Prorok w świecie fejków Tomasza Brody, który niejako metodą DIY odtwarza największe dzieła sztuki.

Tomasz Broda, „Frida Kahlo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Broda, „Frida Kahlo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tylko w Elektrowni można obejrzeć największych mistrzów artystycznego świata – od Rubęsa do Pikasa. Kolekcję arcydzieł, które… każdy może sam zrobić – zapowiada Monika Małkowska, kuratorka wystawy. – No, niezupełnie każdy, tylko ktoś, kogo natura obdarzyła talentem, dowcipem i umiejętnością „głębszego” postrzegania osób i rzeczy, na przekór ich wyglądowi czy wbrew praktycznemu zastosowaniu. Taki dar posiada Tomasz Broda. (…) Zobaczył, że ludzie oraz ich konterfekty mogą być zrobieni z surowców zastępczych. Takich, które są pod ręką, cenowo dostępne dla każdej kieszeni. W ten sposób powstały (…) zastępy geniuszy, władców i celebrytów. Galeria falsyfikatów. Tanie podróbki tego, co kosztowne i kunsztowne.

Tomasz Broda jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni projektowania graficznego prof. Jana J. Aleksiuna w 1992. Rysownik, ilustrator, twórca lalek i masek z przedmiotów codziennego użytku, prezentował swoje prace w telewizyjnych programach m.in. w autorskim cyklu Zrób sobie gębę. Jest siedmiokrotnym laureatem Międzynarodowej Wystawy Satyrykon i laureatem nagrody dla ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY. Prowadzi Pracownię Ilustracji na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Bowiem sztuczny świat Brody wcale nie wygląda tandetniej niż ten prawdziwy. Tak samo kusi oczy bogactwem kształtów, feerią kolorów, różnorodnością faktur. (…) Pokazuje, uświadamia, że współczesność to zlepek ułudy, fejków i podróbek – dodaje Monika Małkowska.

Tomasz Broda, Prorok w świecie fejków
Kuratorka wystawy: Monika Małkowska
Od 13 kwietnia do 30 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 13 kwietnia 2018 roku o godzinie 14.00
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Dodaj komentarz