Premiery teatralne Biennale Warszawa

Dwie premiery teatralne zaplanowała na kwiecień i maj instytucja Biennale Warszawa. Globalna wojna domowa w reżyserii Pawła Wodzińskiego już 12 kwietnia, a w maju spektakl Modern Slavery w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

Biennale Warszawa, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biennale Warszawa, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premiery odbędą się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Pańskiej 3 w ramach realizowanego przez Biennale Warszawa programu Atlas planetarnej przemocy podejmującego tematy populizmu, przemocy, pracy i współczesnego niewolnictwa. W obsadach przedstawień wystąpią, znani warszawskim widzom ze spektakli Solidarność. Nowy projekt i Workplace, aktorzy współpracujący w latach 2014–2017 z Pawłem Wodzińskim i Bartkiem Frąckowiakiem w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Premierom spektakli towarzyszą debaty, które poprowadzą redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique Przemysław Wielgosz oraz Witold Klaus z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Gośćmi spotkań będą Maria Świetlik z Akcji Demokracji, dziennikarz Artur Domosławski, Maciej Konieczny z Partii Razem, Irena Dawid-Olczyk prezeska Fundacji La Strada, reprezentująca Fundację Nasz Wybór Myroslava Keryk oraz profesor Paweł Kaczmarczyk (UW).

Spektakle w ramach Biennale Warszawa:

Globalna wojna domowa (Global Civil War)
reżyseria: Paweł Wodziński

Nowa konstelacja ruchów politycznych, w których powraca widmo idei faszystowskiej stała się faktem. Wszystkie te ruchy przedstawiają szereg wspólnych cech, a wśród nich są przejawy ksenofobii i islamofobii oraz odrzucenie globalizacji na rzecz społecznie regresywnego i nacjonalistycznego protekcjonizmu. Włoski historyk Enzo Traverso charakteryzuje te polityczne ruchy mianem post-faszystowskiej konstelacji w tym sensie, że mają różne ideologiczne matryce i pochodzenie. Niektóre formacje mają wyraźnie neofaszystowski profil, taki jak Złoty Świt w Grecji lub organizacje, starające się ożywić nacjonalistyczną tradycję lat trzydziestych, jak choćby Obóz Narodowo-Radykalny nawiązujący do przedwojennego ugrupowania faszyzującego o tej samej nazwie. Niektóre ruchy w Europie Zachodniej, takie jak Front Narodowy we Francji, mają neofaszystowskie pochodzenie, ale starają się ewoluować poprzez zmianę ich dyskursu; inne mają różne korzenie, ale zbliżają się do tej samej orientacji. Tak jest choćby w przypadku UKIP w Wielkiej Brytanii i Alternative für Deutschland (AfD) w Niemczech.

Na naszych oczach przemoc ponownie jest upolityczniana. Tylko, że tym razem odbywa się w demokratycznych ramach, bez ambicji autorytarnych, jak miało to miejsce w latach 30. ubiegłego wieku. Odpowiedzią na barbarzyństwo neoliberalnego świata, staje się równie barbarzyński kontrprojekt narodowo-konserwatywny, cynicznie wykorzystywany przez populistów. Trwa globalna wojna domowa ludzkości, przed którą trudno szukać schronienia.

Modern Slavery
Reżyseria: Bartek Frąckowiak

W zasadzie są wszędzie. W znanych warszawskich restauracjach, na placach budowy, w zamkniętych zakładach produkcyjnych, w przetwórniach, sadach i na farmach. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Korei, Filipin, Chin, Wietnamu. Niekiedy są Polakami. Raport Global Slavery Index ujawnia, że w Polsce w 2016 r. żyło ponad 181 tysięcy nowoczesnych niewolników, co odpowiada 0,476% populacji Polski. Niewolnictwo nie jest tu jednak metaforą określającą każdy rodzaj wyzysku. Mówimy o sytuacjach niepłatnej pracy przymusowej, związanej z handlem ludźmi czy fikcyjnym zadłużeniem. Postanowiliśmy przeprowadzić śledztwo i sprawdzić, skąd biorą się takie statystyki, z jakimi sytuacjami, miejscami i historiami są związane. A ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to zjawisko jest całkowicie niewidoczne i rzadko komentowane w debacie publicznej. Z tego działania powstał spektakl–wystawa.

Pokazujemy niewolnictwo jako współczesne zjawisko globalne, mające swoje rozmaite odsłony i ekspresje, związane z dramatami i biografiami bardzo różnych ludzi, z różnych kultur, religii i ras. Chcemy jednak podkreślić to, że niewolnicy nie żyją daleko na fantazmatycznych i nierealnych plantacjach, ale również tuż za ścianą sali najbardziej wykwintnej warszawskiej restauracji. W końcu Polska w statystykach niewolniczych zajmuje niechlubną pierwszą pozycję w Unii Europejskiej. Opowiemy zatem również o dzisiejszej Warszawie i jej niewolniczych historiach, historiach konkretnych ludzi. To właśnie w tym celu podjęliśmy próbę dokumentalnego śledztwa. Jego rekonstrukcja stanowi istotną część spektaklu–wystawy. Z próby zrozumienia niewolnictwa we współczesnej Warszawie wyłania się rodzaj nowej topografii miasta. Opowiadamy o niej tworząc swoistą alternatywną kontrkartografię miejskiej przemocy.

Wstęp na spektakle jest bezpłatny na podstawie biletów dostępnych w internecie.

Premiery teatralne Biennale Warszawa
Globalna wojna domowa: premiera 12 kwietnia godz. 19.00
Kolejne spektakle 13, 14, 15 kwietnia, godz. 19.00
Modern Slavery: premiera 17 maja, godz. 19.00
Kolejne spektakle 18, 19, 20 maja o godz. 19.00
Muzeum na Pańskiej

Dodaj komentarz