Kultura-makulatura Cypriana Kościelniaka

13 kwietnia w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza i przestrzeniach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu wernisaż wystawy Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki.

„Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki to pierwsza w Polsce, obszerna prezentacja twórczości wybitnego polskiego projektanta graficznego, ilustratora i malarza, działającego od lat 80. XX w. w Holandii. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Plakatu w Wilanowie i była prezentowana w Warszawie od listopada 2017 do marca 2018 roku. Plakaty, ilustracje i rysunki pochodzą z archiwum artysty oraz kolekcji prywatnych.

Cyprian Kościelniak ceniony był w latach 80. nie tylko za nowoczesne i ekspresyjne projekty plakatów, lecz także za czołówki filmowe do tak znanych obrazów jak Wojna światów – następne stulecie Piotra Szulkina i serialu telewizyjnego Jan Serce. To oryginalny i niezwykle ceniony ilustrator prasowy, porównywany niekiedy ze słynnym amerykańskim rysownikiem Saulem Steinbergiem, który zyskał stałe miejsce w kolumnach czołowych gazet.

Na wystawie zostanie zaprezentowane około 250 prac z lat 1974–2018, należących do wszystkich wspomnianych dziedzin i specjalizacji, w których artysta realizował swoje pomysły. Zebrane dzieła ukażą widzom szeroki wachlarz stosowanych przez niego technik plastycznych.

Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki
Organizatorzy: Miasto Kalisz, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu,
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu.
Kurator wystawy: Jacek Szelegejd
Od 13 kwietnia do 17 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 13 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Galeria Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza
Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu

Dodaj komentarz