• 2018-04-05

Bona Sforza d’Aragona. Legenda i rzeczywistość

20 i 21 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbywać się będzie sesja naukowa pt. Bona Sforza d’Aragona (1494–1567). Legenda i rzeczywistość.

Plakat sesji naukowej „Bona Sforza d’Aragona (1494–1567). Legenda i rzeczywistość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat sesji naukowej „Bona Sforza d’Aragona (1494–1567). Legenda i rzeczywistość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Królowa Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego oraz matka ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta, jest jedną z najsłynniejszych postaci kobiecych w dziejach Polski i Litwy. Równocześnie wokół jej życia i działalności narosło wiele kontrowersji. Królowa oskarżana była przez przeciwników politycznych o nadmierne zaangażowanie polityczne, a nawet o trucicielstwo. Z drugiej strony zawdzięczamy jej otwarcie na wzorce włoskiego renesansu w sztuce, literaturze, a nawet modzie.

Czarna legenda, która pojawiła się już za jej życia, przetrwała do naszych czasów, i to mimo licznych badań historyków i historyków sztuki, którzy starają się przedstawić wyważony i oparty o źródła obraz władczyni i jej działalności. Sesja Bona Sforza d’Aragona (1494–1567). Legenda i rzeczywistość będzie próbą zaprezentowania wyników najnowszych badań nad postacią królowej Bony i ukazania roli jaką odegrała na polu polityki, kultury i obyczajów. Badacze z Polski i Litwy przedstawią m.in. kwestie związane z funkcjonowaniem dworu królowej, jej wpływem na życie polityczne, gospodarcze i kulturalne oraz politykę zagraniczną monarchii Jagiellonów.

Do udziału w sesji – organizowanej przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum oraz Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, dwie rezydencje z którymi blisko związana była królowa – zaproszono przedstawicieli wiodących instytucji akademickich (Instytut Historii Litwy, Uniwersytet Jagielloński, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wileński, Uniwersytet w Białymstoku) oraz muzeów (obok organizatorów także Zamek Królewski na Wawelu).

Sesji naukowej towarzyszyć będą warsztaty dla muzealników z polskich i litewskich instytucji kulturalno-muzealnych (18 i 19 kwietnia) oraz dzień atrakcji (22 kwietnia). W ramach dnia atrakcji organizatorzy zapraszają na: warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi pt. W pracowni renesansowego mistrza (dzieci w wieku 8-12 lat), przedstawienie teatralne pt. Bal u królowej Bony; spotkanie literackie pt. ,,A królowa Bona Zygmuntowa żona…” literacki portret królowej; wykład z cyklu Przy królewskim stole pt. Od Neapolu do Warszawy, czyli podróż po renesansowej kuchni królowej Bony, połączony z degustacją; pokazy musztry i strzelania z dawnej broni palnej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Malleus Maleficarum oraz sbandieratori (żonglerka chorągwiami) w wykonaniu agencji artystycznej Amatum.

Bona Sforza d’Aragona (1494–1567). Legenda i rzeczywistość
Warsztaty dla instytucji kulturalno-muzealnych: 18 i 19 kwietnia 2018 roku
Sesja naukowa: 20 i 21 kwietnia 2018 roku
Dzień atrakcji: 22 kwietnia 2018 roku
Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz