Wystawa komiksu, animacji i ilustracji w Warszawie

Polska też miała swojego Supermana. Podczas kiedy na Zachodzie wszyscy czytali komiksy Marvela, Polacy śledzili przygody Kapitana Klossa, Kajko i Kokosza, Tytusa, Romka i A’Tomka. To po komiksy Papcia Chmiela, Tadeusza Baranowskiego czy Janusza Christy w PRL-u ustawiały się kolejki. Stąd zainteresowanie planszami – oryginalnymi rysunkami twórców komiksów, które osiągają dzisiaj zawrotne ceny na rynku sztuki. Do 12 kwietnia w Domu Aukcyjnym DESA Unicum eksponowana będzie wystawa przedaukcyjna Plansze komiksowe, animacja i ilustracja, z której eksponaty zostaną zlicytowane 12 kwietnia.

„Kapitan Kloss” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kapitan Kloss” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Superbohaterowie, zaludniający uniwersa DC Comics czy Marvela, są powszechnie znani. Niemal każdy słyszał o Batmanie, Supermanie czy Spider-Manie. Ale rodzimy rynek komiksowy miał swoich własnych bohaterów: Doman – heros przemierzający Wisłę i Łabę, Kapitan Kloss walczący z niemieckim okupantem oraz Kajtek i Koko ścierający się ze Zbójcerzami. To oni bawili rzesze czytelników. W tych komiksach chodziło jednak o coś jeszcze. Za pomocą kpiny i dowcipu twórcy celnie komentowali przygnębiającą rzeczywistość PRL-u.

W okresie od lat 60-tych do 80-tych bohaterowie rysunkowych opowieści wprowadzali kawałek zachodniego świata do Polski. Dzisiejsze pokolenie czterdziestolatków z sentymentem wspomina długie kolejki, w których stali po upragniony numer komiksu z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka. Z wypiekami na twarzach czytali przygody trójki przyjaciół – małego, grubego i nieco przemądrzałego A’Tomka, wysokiego, chudego i nieco zwariowanego Romka oraz szympansa Tytusa, wspomaganych przez Profesora T.Alenta i jego niesamowite wynalazki. Plansze z tych komiksów to prawdziwe unikaty na rynku, a ich wartość wciąż wzrasta. Na aukcji pojawią się paski z tomu Tytus olimpijczykiem oraz Tytus geologiem.

Inwestycje w oryginalne plansze komiksowe czy ilustracje nie różni się zbytnio od inwestowania w sztukę. Może wręcz budzić znacznie większe emocje, ponieważ niesie za sobą silny ładunek emocjonalny – sentyment, tęsknotę za dzieciństwem. Plansze komiksowe można dziś kupować po stosunkowo niskich cenach, ale ich wartość stale rośnie. Dla przykładu, paski Janusza Christy jeszcze kilka lat temu kosztowały zaledwie 50 zł, dziś ich ceny zaczynają się od co najmniej kilkuset zł. Na aukcji znajdą się jego plansze do komiksu Kajtek i Koko czy Gucek i Roch.

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu czytelnikami komiksów nie były i nie są przede wszystkim dzieci lub młodzież. Pierwsze komiksy ukazywały się w dziennikach przeznaczonych dla dorosłych jako dodatek humorystyczny. Dopiero w późniejszych latach pojawiły się rysunkowe opowieści przeznaczone dla młodszego grona odbiorców. Charakterystyczną postacią ukazującą się w czasopiśmie „Przekrój” był Filutek. Trzykadrowa historyjka obrazkowa Zbigniewa Lengrena ukazywała się na ostatniej stronie „Przekroju” przez ponad 50 lat. Jak pisała Justyna Sobolewska, „jego czytelnicy starzeli się, grzybieli, robili się nudni, a Filutek nietknięty czasem miał ciągle ochotę płatać figle. I nie zestarzał się ani trochę, aż do dziś”. Na aukcji licytowane będę 4 rysunkowe historyjki.

„Tytus, Romek i A’Tomek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tytus, Romek i A’Tomek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz plansz komiksowych na aukcji pojawią się także folie animacyjne z ulubionych polskich wieczorynek Bolek i Lolek, Reksio, Zaczarowany ołówek i Podróże Kapitana Klipera. Tym razem na aukcji znajdą się również folie z zagranicznych produkcji: Smerfów, Wodnika Szuwarka i Rumcajsa. Atrakcją będą także pięknie malowane ilustracje do książek dziecięcych i prasowych tytułów dla najmłodszych Płomyczka i Świerszczyka autorstwa m.in. Mirosława Pokory, Jerzego Flisaka, Haliny Zakrzewskiej-Zaleskiej, Krystyny Witkowskiej, Janusza Stannego i Zbigniewa Piotrowskiego. Nie zabraknie też satyry – ilustracji prasowych autorstwa Gwidona Miklaszewskiego, Jacka Fedorowicza, Anny Lipińskiej-Gosławskiej, Andrzeja Czeczota i innych.

Więcej informacji o wystawie i aukcji Plansze komiksowe, animacja i ilustracja oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum.

Plansze komiksowe, animacja i ilustracja
Wystawa: Od 2 do 12 kwietnia 2018 roku
Aukcja: 12 kwietnia 2018 roku o godzinie 19.00
Dom Aukcyjny DESA Unicum w Warszawie

Dodaj komentarz