Christina Hesselholdt portretuje Vivian Maier

Vivian Christiny Hesselholdt to opowieść o losach niezwykłej fotografki Vivian Maier, która pozostawiła po sobie dorobek w postaci 150 tysięcy fotografii! Wydawnictwo WAB zapowiada premierę biografii tej nietuzinkowej artystki w tłumaczeniu Justyny Haber-Biały na 18 kwietnia.

Christina Hesselholdt, „Vivian” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Christina Hesselholdt, „Vivian” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Tajemnicza, ekstrawagancka, niezwykle utalentowana – tak w skrócie można opisać Vivian Maier, jedną z najciekawszych postaci fotografii XX wieku. Jej prace, odkryte przez przypadek w 2007 roku, zaledwie dwa lata przed śmiercią artystki, szybko obiegły Internet i od razu stały się sensacją w świecie sztuki. Na co dzień skryta i zagadkowa, pracująca jako opiekunka do dzieci, nikomu nie pokazywała swoich zdjęć.

W czasach nachalnej autopromocji artystów i wybujałego egocentryzmu postać Vivian Maier budzi szczególną fascynację. Kim tak naprawdę była ta ekscentryczna artystka? Dlaczego przez całe życie tworzyła anonimowo? Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić Christina Hesselholdt w nietuzinkowej w treści i formie powieści o kultowej fotografce.

Niezwykła książka o niezwykłej kobiecie. Biografia – bez biografii. O fotografii – bez fotografii – podsumowuje lekturę Chris Niedenthal.

Christina Hesselholdt (ur. 1962) – duńska pisarka, autorka kilkunastu książek, laureatka m.in. Beatrice Prisen, Jytte Borberg Prisen i Kritikerprisen. Debiutowała w 1991 roku powieścią Køkkenet, gravkammeret & landskabet. Prawa do jej książki Selskabet (2015) sprzedano na kilka rynków europejskich. Wydana w 2016 roku Vivian, powieść o losach tajemniczej fotografki Vivian Maier, zdobyła nagrodę DR Romanprisen i była nominowana do Nordisk Raads Litteraturpris.

Christina Hesselholdt, Vivian
Tłumaczenie: Justyna Haber-Biały
Premiera: 18 kwietnia 2018 roku
Wydawnictwo WAB

Dodaj komentarz