Kwietniowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA

Jedną z nowych wystaw prezentowanych w Galerii Bielskiej BWA jest przekrój malarstwa Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela współczesnej awangardy i nurtu abstrakcji w Polsce.

Natalia Klęczar, 21 z cyklu „Rybne Ilustracje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Klęczar, 21 z cyklu „Rybne Ilustracje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Gierowski – malarz, rysownik i pedagog tworzy nieustannie od lat 50. XX wieku. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z kilkudziesięciu lat pracy artysty, począwszy od lat 60. XX wieku aż po pierwszą dekadę XXI wieku. Bielska wystawa skupia się na jednym z aspektów zainteresowania malarza – linii.

Linia przez wiele lat towarzyszy rozważaniom artysty na temat malarstwa abstrakcyjnego – niesie w sobie zarówno spokój, jak i emocje; linia może poruszać przestrzeń, ale także ją uspokajać. Może być elementem zamykającym kompozycję bądź otwierać ją na inną przestrzeń. Linia określa kontury kształtów, stanowi granicę między plamami barwnymi. Obrazy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA pokazują, jak przez lata na płótnach artysty zmienia się jej charakter i znaczenie. W latach 60. i 80. linia staje się nośnikiem energii – jest światłem, gdzieś biegnie, ma jakąś drogę, do czegoś trafia, w coś uderza. W następnych latach zaczyna dominować kolor. Artysta bada sposób, w jaki poszczególne barwy na siebie oddziałują – o wystawie w galerii mówi jej kuratorka Karolina Jezierska-Pomorska.

Dzięki temu, że na wystawie pokazany zostanie wybór prac z niemal całego dorobku artysty, odbiorcy będą mogli w jednym miejscu prześledzić sposób tworzenia i jeden z aspektów poszukiwań wielkiego polskiego abstrakcjonisty. Kuratorki wystawy: Karolina Jezierska-Pomorska, Grażyna Cybulska.

Kolejną kwietniową premierą jest Żywy album przyrody. Wystawa kilkudziesięciu fotografii przedstawiających piękno dzikiej przyrody i bioróżnorodność przyrodniczą świata i Polski, a zwłaszcza regionu Śląska. Wśród nich są fotografie wykonane w zielonych zakątkach Śląska, m.in. w rezerwatach przyrody Las Murckowski czy też Łężczok w powiecie raciborskim, oraz w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Zdjęcia te uzmysławiają, jak bogata jest przyroda województwa śląskiego, wciąż kojarzonego raczej z obrazami kominów i hałd.

Tytuł wystawy Żywy album przyrody nie jest przypadkowy; użyta w tytule gra słów jest celowa i informuje o tym, że wszystkie prezentowane sceny są rejestracją naturalnych momentów życia przyrody. Ujęcia te ukazują piękno przyrody, zachęcając do częstszego i świadomego z nią kontaktu, ale także do szanowania jej praw, a podczas fotografowania – do etycznego zachowania.

Zdjęcia pogrupowane są w ekosystemy: Woda, Łąka, Las, Góry niskie, Góry wysokie, Miasto, zaś dodane do nich opisy wykonane przez fotografów, dotyczące miejsca wykonania zdjęcia oraz wybranego obiektu flory i fauny, a także sytuacji, w jakiej znalazł się autor i jego emocji, podkreślają edukacyjny charakter wystawy. Autorami zdjęć jest 36 śląskich fotografów przyrody, zrzeszonych w Związku Polskich Fotografów Przyrody. Połączenie doświadczenia, umiejętności fotografowania przyrody, a także wiedza o dziedzinie, w której specjalizują się poszczególni autorzy sprawiają, iż wystawa posiada wysokie walory estetyczne i edukacyjne.

Natalia Klęczar, 21 z cyklu „Rybne Ilustracje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Klęczar, 21 z cyklu „Rybne Ilustracje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa grafiki Natalii Klęczar, która przedstawi w Klubokawiarni Aquarium czarno-białe wizerunki ryb z cyklu Rybne Ilustracje. „Bezpośrednią inspiracją dla prezentowanego cyklu była obserwacja świata morskiego, w szczególności zachwyt nad bogactwem i różnorodnością stworzeń morskich. Każda ilustracja została zbudowana z zawiłej linii, która buduje formę, w efekcie czego prace są bardzo dekoracyjne, wręcz ornamentalne” – mówi o wystawianym cyklu artystka.

Natalia Klęczar pochodzi z Targanic k. Andrychowa, jest absolwentką cieszyńskiego Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie w 2017 roku uzyskała dyplom magisterski z grafiki w pracowni litografii dr. hab. Krzysztofa Pasztuły oraz w pracowni projektowania graficznego prof. UŚ dr. hab. Ryszarda Pielesza. W 2018 roku ukończyła podyplomowe studia pedagogiczne w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Artystka należy do Grupy Twórców MY. Interesuje ją grafika, ilustracja, plakat, malarstwo.

Stefan Gierowski. Linia w malarstwie
Od 11 kwietnia do 13 maja 2018 roku
Wernisaż: 11 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00

Żywy album przyrody
Od 6 kwietnia do 13 maja 2018 roku
Wernisaż: 6 kwietnia 2018 roku, godz. 19.00

Natalia Klęczar. Ryby
Od 6 kwietnia do 17 maja 2018 roku
Wernisaż: 6 kwietnia 2018 roku, godz. 18.30
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz