• 2018-03-31

Tożsamość obrazu, tożsamość człowieka

9 kwietnia w Galerii Extravagance w Sosnowcu odbędzie się wernisaż wystawy Patrycji Pawęzowskiej Tożsamość obrazu. Ekspozycja będzie prezentowana do 13 maja, zaś 7 maja odbędzie się pokaz filmów Patrycji Pawęzowskiej i Eny Kielskiej.

Fot. Patrycja Pawęzowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Patrycja Pawęzowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycja Pawęzowska pochodzi z Będzina. Tworzy fotografię kreacyjną. Wystawa jest prezentacją jej kilku cykli fotograficznych (towarzyszy im zapis filmowy). Używa technik analogowych, w tym polaroidu. Uwagę zwraca ciekawy, przestrzenny – instalacyjny charakter ekspozycji. Na wystawie prezentowana jest m.in. realizacja The Family – część „praktyczna” jej pracy doktorskiej pt. Tożsamość obrazu, realizowanej w ASP Katowice.

Wystawa ta jest zapisem poufnego dialogu zainicjowanego przez wyobraźnię; jest odpowiedzią na zagadnienie identyfikacji siebie w przestrzeni życia. Tworzenie obrazu pozwala mi zapanować nad osamotnieniem i lękiem, odnawia intymne relacje z bliskimi – mówi artystka.

Podejmuje temat utożsamiania lub nieutożsamiania się ze swoim wizerunkiem, akceptacji siebie, interakcji z naszym otoczeniem. W swoim najnowszym cyklu bada wzajemny wpływ osób sobie bliskich. Sprzeciwia się popkulturowemu plastikowemu wizerunkowi człowieka; poszukuje odmiennej, bardziej naturalnej estetyki. Pokazuje ciało niedoskonałe, poddane upływowi czasu, ale oddające psychikę postaci. Poprzez częsty zabieg zasłonięcia twarzy skłania do pytań o to, co jest w nas jednostkowe, a co ogólnoludzkie.

Razem z Eną Kielską (reżyserem, scenarzystą) tworzą filmy metodą poklatkową.

Patrycja Pawęzowska, Tożsamość obrazu
Kurator: Małgorzata Malinowska-Klimek
Od 9 kwietnia do 13 maja 2018 roku
Wernisaż: 9 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Pokaz filmów: 7 maja 2018 roku o godzinie 18.00
Galeria Extravagance w Sosnowcu

Dodaj komentarz