Widzi-mi-się, czyli o fotografii dla dzieci i dorosłych

Czy zdjęcie, na którym nie widać twarzy jest portretem czy nie? Jak zmienia się zdjęcie, jeśli oglądamy je obok innego zdjęcia? Czy błąd na fotografii musi oznaczać, że zdjęcie jest złe? Dlaczego czasem wydaje nam się, że patrzymy na zdjęcie krajobrazowe, choć w rzeczywistości jest to coś zupełnie innego?

Fot. Anna Hornik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Anna Hornik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widzi-mi-się to książka o fotografii dla trochę starszych dzieci i ciekawych świata dorosłych. Nie ma w niej jednak instrukcji, jak robić dobre zdjęcia. Jest za to wiele wskazówek, jak je oglądać. Widzi-mi-się udowadnia, że nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie, co widzisz na zdjęciu?

Widzi-mi-się, to najnowsza publikacja Fundacji Archeologia Fotografii, do stworzenia której zaproszony został Rafał Milach – fotograf, artysta wizualny i autor książek fotograficznych.

Żyjemy w świecie, w którym do komunikowania się używamy obrazów, częściej niż tekstów. – mówi Marta Szymańska, z Fundacji Archeologia Fotografii, współautorka książki – Wszyscy uczymy się składać litery, ale niewiele wiemy o języku fotograficznym i dlatego, oglądając zdjęcia, często wpadamy w pułapki.

Widzi-mi-się przedstawia podstawowe zagadnienia fotograficznego języka i zachęca do uważnego czytania obrazów. Czytanie fotografii to umiejętność uważnego patrzenia na zdjęcie, zadawania pytań i dostrzeżenia, że to, co widać, nie zawsze jest takie, jak nam się wydaje. To umiejętność rozumienia, na co patrzymy. A także świadomość, że nasze przyzwyczajenia i wiedza są przy oglądaniu fotografii równie ważne, jak otoczenie, w jakim je oglądamy.

W książce znajdują się zdjęcia m.in. Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Rafała Milacha i Karoliny Wojtas. Zdjęciom towarzyszą krótkie teksty, słowniczek podstawowych pojęć związanych z fotografią oraz informacje, o fotografach /-kach, których zdjęcia można obejrzeć w książce.

Autorem koncepcji książki jest Rafał Milach – fotograf, artysta wizualny i autor książek fotograficznych. Jego prace pokazywane były m.in. w Photographers Gallery w Londynie i warszawskiej Zachęcie. Jest obecnie nominowany do prestiżowej nagrody Deutsche Börse Photography Prize. Przy powstawaniu publikacji współpracowała fotografka Karolina Wojtas, teksty powstały przy współpracy Marty Szymańskiej, a za projekt graficzny odpowiada Marta Przybyło-Ibadullajev.

Premiera książki i spotkanie z autorami, Rafałem Milachem i Martą Szymańską, odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17.00 w Księgarni Artystycznej Zachęty.

Widzi-mi-się 
Wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii
Koncepcja i wybór zdjęć: Rafał Milach
Teksty: Marta Szymańska, Rafał Milach

Dodaj komentarz