• 2018-03-30

Krakowski Festiwal Filmowy – Fokus na Estonię!

Każdego roku, w ramach specjalnej sekcji, Krakowski Festiwal Filmowy prezentuje najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu będzie kinematografia Estonii.

„Soviet Hippies”, reż. Terje Toomistu, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe KKF)

„Soviet Hippies”, reż. Terje Toomistu, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe KKF)

W programie głównym sekcji Fokus na Estonię znajdzie się 6 pełnometrażowych dokumentów, których bohaterami są w większości Estończycy, a także nieznane powszechnie losy kraju i jego mieszkańców. W kontekście filmowych opowieści, warto wspomnieć obchodzony w tym roku jubileusz 100 lat niepodległości tego kraju.

Kinematografia estońska jest w Polsce mało znana, co skłoniło nas do zaproszenia tego kraju, jako gościa specjalnego. Zaprezentujemy widzom fascynujące historie opowiadane przez estońskich twórców. Niektóre są nam bliskie, bo mówią o podobnej, nieodległej przeszłości, inne odkrywają zupełnie nowe dla nas oblicze mieszkańców tego kraju. Oprócz znakomitych dokumentów, na pewno gratką dla kinomanów będzie pokaz estońskiej animacji, która wcześniej wielokrotnie gościła na ekranach festiwalowych kin i ma grono wielbicieli. – podkreśla, Barbara Orlicz-Szczypuła, Dyrektorka Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Estoński cykl otworzy międzynarodowa premiera filmu Rodeo. Jak poskromić dziki kraj/ Rodeo. Taming a Wild Country (reż. Raimo Jõerand, Kiur Aarma) z udziałem twórców, 28 maja w Kinie Kijów Centrum. To fascynująca historia pierwszych wolnych wyborów od czasu II Wojny Światowej i podróży Estonii w stronę kapitalizmu, poza sowiecką przeszłość. Film utrzymany w sensacyjnym duchu, ukazuje skomplikowane losy młodych idealistów, którzy niespodziewanie przejęli stery w tym nadbałtyckim kraju i sięgają po najmniej przewidywalne sposoby, by zapanować nad ogarniętą chaosem republiką.

Zaledwie dwadzieścia lat wcześniej, w Estonii i w innych krajach za żelazną kurtyną na przekór sowieckiej rzeczywistości kwitnie ruch pełen kolorowych artystów, muzyków, dziwaków, włóczęgów i innych długowłosych wykluczonych przez system. To bohaterowie dokumentu Soviet Hippies (reż. Terje Toomistu), którzy po latach udają się wspólnie w swoistą podróż w przestrzeni i czasie, snując opowieści o swojej drodze w poszukiwaniu wolności i miłości.

Więcej informacji na stronie organizatora.

Krakowski Festiwal Filmowy – Fokus na Estonię!
Festiwal odbędzie się w dniach od 27 maja do 3 czerwca
Partnerami sekcji Fokus na Estonię są Estoński Instytut Filmowy i Ambasada Estonii w Warszawie

Dodaj komentarz