• 2018-03-30

Jozef van Wissem na Ethno Jazz Festivalu

Jozef von Wissem, światowej sławy holenderski kompozytor oraz lutnista powraca do Wrocławia! 9 maja w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze w ramach Ethno Jazz Festivalu zagra koncert promujący swoją najnowsza płytę Nobody living can ever make me turn’ back.

Jozef van Wissem (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jozef van Wissem (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jozef van Wissem jest ulubionym kompozytorem amerykańskiego reżysera Jima Jarmuscha i autorem muzyki do filmu Tylko kochankowie przeżyją, za którą w 2013 roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Stale koncertujący instrumentalista uczył się gry na lutni w Nowym Jorku pod okiem Patricka O’Briena.

Aby stać się częścią świata artysty i zrozumieć go trzeba oddać się osobliwej i dziwnej muzyce, którą jak mówi tworzy w zupełnej zgodzie ze sobą. Wprowadza słuchacza w swój prywatny świat przypatrując się z boku. Kluczem do zrozumienia jest zwięzłość, prostota, bezpośredniość. Van Wissem jest „zarówno kompozytorem awangardowym, jak i barokowym lutnistą” („New York Times”). Wykonał ponad 800 koncertów solowych na lutni w kościołach i w klubach na całym świecie, w tym na prestiżowych festiwalach rockowych, takich jak ATP i Primavera Sound, grając na specjalnie na jego zamówienie stworzonej „czarnej lutni”. W 2013 van Wissem otrzymał nagrodę Cannes Soundtrack Award na Festiwalu Filmowym w Cannes za Tylko kochankowie przeżyją. Van Wissem grał na żywo i nagrywał z Jimem Jarmuschem, Tildą Swinton i Zolą Jesus. W 2017 roku Van Wissem wydał nagranie koncertowe zatytułowane New Lute Music For Film (Incunabulum). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina. W grudniu 2017 w Ermitażu „zagrał” do słynnego obrazu Caravaggia Lutnista z 1596 roku.

Jego najnowszy album Nobody living can ever make me turn’ back inspirowany jest współczesnym obrazem Vanitas, który został umieszczony na okładce płyty.

Jozef van Wissem
9 maja 2018 roku o godzinie 20.00
Sala Gotycka w Starym Klasztorze, Wrocław

Dodaj komentarz