#detalfest po raz drugi

Druga edycja Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest – tym razem międzynarodowa – odbędzie się w Łodzi w dniach od 16 do 18 listopada 2018 roku (część prelekcyjna) i od 23 do 25 listopada (część warsztatowa). Celem wydarzenia jest nagłośnienie tematyki detalu, budowanie wrażliwości na szczegóły dziedzictwa architektonicznego, a także integracja środowiska polskich i zagranicznych „detalistów” różnych proweniencji – od architektów i historyków sztuki, przez przewodników i bloggerów, po pracowników branży konserwatorskiej.

II Festiwal Detalu Architektonicznego #detalfest (źródło: materiały prasowe organizatora)

II Festiwal Detalu Architektonicznego #detalfest (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otwiera trzydniowa część prelekcyjna. Wśród potwierdzonych gości tegorocznej edycji znaleźli się: Agnieszka Partridge, autorka Potęgi ornamentu, Jerzy S. Majewski, autor licznych publikacji i bloga miastarytm.pl, Traffic Design, Lwów po polsku, Zduńskie opowieści, Lubelski flanering, Cegły z sygnaturami, Ratujmy mozaiki, Łódzki detal, Muzeum Warszawy, TYPO Poznań, Wrocławskie Kamienice, a także silna reprezentacja polskich uczelni (w tym gronie m.in. prof. Krzysztof Stefański z Uniwersytetu Łódzkiego i dr Waldemar Affelt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) i przedstawiciele urzędów konserwatorskich.

Drugi weekend festiwalu wypełnią warsztaty, pokazy filmów oraz spacery i gry miejskie. Rozpocznie się też zbiórka crowdfundingowa, której celem jest wydanie pierwszego przewodnika po detalach architektonicznych Polsce. Jego publikacja planowana jest na 2019 rok; znajdą się w nim szlaki pokazujące „detalowe oblicza” takich miast jak Gdynia, Toruń, Poznań, Sopot, Warszawa, Kraków, Bielsko-Biała, Radom czy Łódź.

Tegoroczna edycja #detalfest została objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz międzynarodowej sieci INTBAU (International Network for Traditional Building, Architecture & Urbanism).

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w październiku ubiegłego roku w Łodzi. Złożyło się na nią 5 warsztatów, 9 wykładów detalistów z całej Polski, 4 wystawy (3 indywidualne i 1 zbiorowa) oraz 3 wydarzenia towarzyszące (w tym gra miejska, przegląd filmów i premiera festiwalowego piwa).

II Festiwal Detalu Architektonicznego #detalfest
Od 16 do 18 listopada 2018 roku (część prelekcyjna)
Od 23 do 25 listopada (część warsztatowa)
Łódź

Dodaj komentarz