Dni Tranströmerowskie ponownie w Katowicach i Krakowie

Dni Tranströmerowskie to dwudniowe wydarzenie literacko-muzyczne. 7 i 8 kwietnia odbędzie się po raz drugi w dwóch miastach kreatywnych UNESCO – Katowicach, Mieście Muzyki oraz Krakowie, Mieście Literatury.

Dni Tranströmerowskie (źródło: materiały prasowe)

Dni Tranströmerowskie (źródło: materiały prasowe)

Poezja i muzyka to dwie dziedziny nierozerwalnie związane z twórczością Tomasa Tranströmera, szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 roku Literacką Nagrodą Nobla. Tranströmer bywał w Polsce wielokrotnie, m.in. jako gość Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, z których wyrósł Festiwal Miłosza. Po otrzymaniu Nagrody Nobla gościł w Polsce w 2012 roku z okazji wydania jego Wierszy i prozy 1954-2004. W 2014 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i niezależnie Uniwersytetu Śląskiego. W Katowicach przed Biblioteką Śląską, w której występował, rośnie jego drzewo.

Zamysłem Dni Tranströmerowskich jest, by muzyka odgrywała równie ważną rolę jak literatura. Obok poezji, muzyka była bardzo ważnym elementem życia Tomasa Tranströmera. Grał na fortepianie i organach, po wylewie, sparaliżowany, kontynuował przygodę z muzyką grając sprawną lewą ręką – specjalnie dla niego pisano także nowe utwory. Pisał o muzyce: o Liszcie, Schubercie, Griegu, Haydnie; o kwintetach smyczkowych, tonacjach, instrumentach.

Ten swoisty festiwal literatury i muzyki skierowany jest do osób zainteresowanych eksplorowaniem niematerialnego dziedzictwa, poszukujących informacji o specyfice poezji, jej kontekstach kulturowych. Program wydarzenia pokazuje zarówno różnorodność poetyckiej twórczości, jak i jest otwarciem na jej nowe, mniej oczywiste perspektywy.

Wśród gości Dni Tranströmerowskich znajdą się m.in.: Adam Zagajewski, Ewa Lipska, Tomasz Różycki, Justyna Bargielska, Ryszard Koziołek, Tadeusz Sławek i znakomici artyści: Maja Komorowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Joanna Freszel oraz Royal String Quartet.

Honorowym gościem Dni będzie Adam Zagajewski, laureat Nagrody Tomasa Tranströmera z 2000 roku. Specjalnie z okazji Dni ukaże się tomik jego poezji pt. Nasze północne miasta w wyborze własnym Poety, przewidziany jest także wykład mistrzowski oraz spotkanie autorskie z Adamem Zagajewskim.

Główne wydarzenie muzyczne, koncert z udziałem Mai Komorowskiej, Joanny Freszel i Royal String Quartet odbędzie się w Katowicach, w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek 7 kwietnia. W programie znajdzie się muzyka Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Dymitra Szostakowicza oraz wiersze Adama Zagajewskiego, który również pojawi się na scenie.

Dla miłośników poezji i teatru przygotowano wyjątkową instalację performatywno-artystyczną z udziałem wybitnego aktora Krzysztofa Globisza wg koncepcji Tomasza Cyza. Będzie to wyjątkowe, intymne spotkanie z poezją Tomasa Tranströmera.

Dni Tranströmerowskie
7 i 8 kwietnia 2018 roku
Miasto Ogrodów w Katowicach, Cricoteka w Krakowie

Dodaj komentarz