Życie nie tylko snem

Aktorka, poetka, ambasadorka kultury polskiej, kolekcjonerka rodzinnych wspomnień. Siostra Wojciecha Młynarskiego. W swojej biografii Barbara Młynarska–Ahrens wspomina jak razem z Arturem Rubinsteinem piła zsiadłe mleko o trzeciej nad ranem albo jak po raz ostatni oglądała Dziady – spektakl legendę, siedząc na schodach obok Erwina Axera. 18 kwietnia Wydawnictwo Muza odda w ręce czytelników pełne pasji Życie nie tylko snem pióra cenionego pisarza Jerzego Sosnowskiego.

„Życie nie tylko snem” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Życie nie tylko snem” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Ona przejdzie obok życia’’ – ta przepowiednia ciotki chiromantki wracała do Barbary Młynarskiej jak bumerang. Jeszcze przed narodzinami jej i brata, tragiczna historia miłości ich rodziców odcisnęła piętno na życiu najbliższych. Wychowali się w rodzinie z tradycjami, w domu rodziców jej matki – Cecylii i Tadeusza Zdziechowskich w Komorowie, który mimo połowy XX wieku, funkcjonował jeszcze na XIX-wiecznych zasadach. Jego ściany zdobiły olejne portrety przodków, urządzano w nim wieczorki artystyczne, koncerty, dbano o dobre wychowanie.

Szczególnie dziadek Tadeusz Zdziechowski zaszczepiał w dzieciach miłość do muzyki i słowa pisanego. Wcześnie ujawnione uzdolnienia aktorskie Barbara realizowała w radiu (nazywana była dzieckiem Polskiego Radia), telewizji, a w końcu na deskach Teatru Powszechnego i Narodowego w Warszawie. Pomimo inspirującego dzieciństwa Barbara szybko doświadczyła, czym jest samotność, ból, odrzucenie, bieda i strach o własne życie.

Barbara Młynarska to strażniczka rodzinnego archiwum. Ma pamięć absolutną. Jej opowieści pełne są anegdot o najbliższych członkach rodziny, o świecie, który bezpowrotnie przeminął, o inspirujących osobowościach, z którymi los zetknął ją zawodowo i prywatnie, o wybitnych rodzinach Młynarskich i Rubinsteinów. W tle opowieści o życiu artystki rysuje się barwny obraz środowiska artystycznego Polski lat 50. i 60. Na szczególną uwagę zasługuje relacja łącząca Barbarę z ciotką Nelą Młynarską-Rubinstein, żoną wybitnego pianisty Artura Rubinsteina, oraz ogromne zaangażowanie w krzewienie kultury polskiej wśród Polaków żyjących w Szwajcarii. Historie opowiedziane przez Barbarę Młynarską spisał z wirtuozerskim wyczuciem ceniony pisarz, historyk literatury, krytyk, publicysta i dziennikarz Jerzy Sosnowski. Wspomnienia są bogato ilustrowane niepublikowanymi wcześniej fotografiami, rysunkami i wzbogacone poezją. Życie nie tylko snem to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o niezwykłej wrażliwości, talentach, rodzinnym dziedzictwie, poszukiwaniu własnej drogi. A także o szczęściu, które jednak się zdarza.

Barbara Młynarska-Ahrens – poetka, aktorka, ambasadorka kultury polskiej w Szwajcarii. W latach 1966–1968 grała w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a latach 1968–1971 na scenie Teatru Narodowego. Występowała w spektaklach teatralnych i telewizyjnych, m.in. Kolumbach, Damach i Huzarach, Beniowskim, Rzeczy listopadowej. Od ponad czterdziestu pięciu lat mieszka w Szwajcarii. Uhonorowana wieloma wyróżnieniami za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” oraz medalem „Gloria Artis”.

Jerzy Sosnowski – urodzony w Warszawie ceniony pisarz i publicysta. Z wykształcenia historyk literatury polskiej. Opublikował m.in. powieści Apokryf Agłai(2001), Wielościan (2001, Nagroda Fundacji Kościelskich) i Fafarułej (2017), zbiór esejów Co Bóg zrobił szympansom? (2015, Nagroda im. ks. Józefa Tischnera), a także rozmowy z Jerzym Bralczykiem, Andrzejem Markowskim i Janem Miodkiem Wszystko zależy od przyimka (2014). W latach 2001–2016 był dziennikarzem radiowej Trójki, obecnie współpracuje z Radiem Tok FM (audycja Nasłuchiwanie). Jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego i redakcji kwartalnika „Więź”.

Barbara Młynarska-Ahrens, Jerzy Sosnowski, Życie nie tylko snem
Premiera: 18 kwietnia 2018 roku
Wydawnictwo Muza

Dodaj komentarz