• 2018-03-29

Techno Symfoniczne by Weiss Video Orkiestra

Weiss Video Orchestra – to odważne przedsięwzięcie. Bardzo dojrzałe i bez precedensu na polskim gruncie. Zdala od zachowawczości. Będzie można się o tym przekonać już 14 kwietnia w Poznaniu.

Szymon Weiss (źródło: materiały prasowe)

Szymon Weiss (źródło: materiały prasowe)

Szymon Weiss wyprowadza dwudziestoosobową orkiestrę symfoniczną na nieprzetarty jeszcze tor, choć nie brnie w niestrawną abstrakcję. Całość jest wysmakowanym, oraz bardzo konsekwentnym i przemyślanym tworem. Ale przede wszystkim wymagającym. Słuchacz bowiem musi przestroić swój „muzyczny odbiornik” na nowy język muzyczny (jakby fuzję klasycznej łaciny z hybrydowym esperanto).

Weiss oscylować będzie od charakterystycznych dla siebie mocnych tematów techno, bo przeplecie je nostalgicznymi interludami, lirycznymi podróżami w partiach symfonicznych. Następnie znów płynnie przeprowadzi nas radykalną elektroniką w parkiet.

Weiss Video Orchestra to nie pogoń za najlepszymi. To raczej rzucona rękawica. Bezprecedensowa na polskim gruncie. I mimo, że tematem zajęli się już rozpoznawalni na całym świecie artyści techno – Carl Craig, Juan Atkins, Jeff Mills, to jednak kompozycja i aranż w wykonaniu Weissa zużywają instrumentarium wiele nowocześniej. Bardziej kreatywnie. Nie obracają techno w kompletnie symfoniczny akt, lecz serwują prawdziwą fuzję i znakomicie współgrającą syntezę gatunków. Dzięki temu weiss może spokojnie konkurować na światowym poziomie.

Weiss to pierwszy i jedyny artysta w wydawnictwie Stil vor Talent (Olivera Koletzkiego), perkusista jazzowy, eksperymentator perkusji elektronicznej, ideolog. Do niedawna współpracował z twórcami światowo rozpoznawalnych instrumentów wirtualnych D16 Group. Twórca muzyki filmowej m.in. dla Jerzego Skolimowskiego, czy Piotra Kielara.

Techno Symfoniczne by Weiss Video Orkierstra
14 kwietnia 2018 roku
Aula Artis w Poznaniu

Dodaj komentarz