• 2018-03-29

Piotr Korduba o polskim wzornictwie i ludowości

10 kwietnia Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład prof. Piotra Korduby w ramach cyklu Projekt dla… pt. Polskie wzornictwo inspirowane ludowością, czyli jak elity wymyśliły ludowość.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

Zajmiemy się refleksją nad projektem o przeszło stuletniej już metryce, skutkiem którego polska ikonosfera, wnętrzarstwo i wzornictwo, a także ubiór były naznaczone wyrobami, w których w różnych stopniu odbijała się kultura polskiej wsi. O tym, na jakich zasadach i w jakim zakresie się to dokonywało, decydowali artyści, specjalistyczne komisje ocen, wytwórcy, a niekiedy potrzeby i gusta klientów. Czasem były to więc wyroby unikatowe, a innym znów razem wręcz seryjnej produkcji, ale zawsze przeznaczone do sprzedania, kupienia w mieście i to nie tylko pod szyldem słynnej Cepelii – zapowiada Piotr Korduba.

dr hab. Piotr Korduba, prof. UAM – historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii architektury mieszkalnej, kulturze zamieszkiwania, rzemiośle artystycznym i designie. Autor m.in. książki Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego (Warszawa 2013), która była jego rozprawą habilitacyjną.

Cykl Projekt dla… dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Polskie wzornictwo inspirowane ludowością, czyli jak elity wymyśliły ludowość – wykład prof. Piotra Korduby w ramach cyklu Projekt dla…
Koordynacja cyklu Projekt dla…: Natalia Cieślak
10 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.30
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR