Agnieszka Partridge o krakowskiej ceramice

5 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie z dr Agnieszką Partridge, autorką książki Potęga ornamentu. Europejska ceramika artystyczna w budownictwie z lat 1840–1939 i jej przykłady w obiektach architektury Krakowa (Wydawnictwo Uniwersitas), pt. Potęga ornamentu. Posadzki i ceramika w krakowskich kamienicach w XIX i XX wieku.

(źródło: materiały prasowe MCK)

(źródło: materiały prasowe MCK)

Posadzki i okładziny ścienne były nieodłącznym elementem wystroju kamienic z końca XIX i XX wieku. Mnogość wzorów i deseni płytek produkowanych w wielu europejskich fabrykach powodowała, że każde ozdobione taką ceramiką wnętrze było unikatowe. W Krakowie do dziś zachowało się wiele wspaniałych przykładów ceramiki architektonicznej z przełomu wieków, zdobiącej westybule i korytarze budynków publicznych oraz prywatnych.

Agnieszka Partridge – doktor nauk technicznych Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, dziennikarka, publicystka, historyk sztuki. Członkini wielu stowarzyszeń twórczych: PKN ICOMOS, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, „Crux Galicjae”, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Autorka m.in. albumowej monografii Otwórzcie bramy pamięci. Cmentarze wojenne z lat 1914–1918 w Małopolsce (wspólnie z fotografikiem Rafałem Korzeniowskim) oraz książki poświęconej historii wsi małopolskiej w wieku XX Pleśna, jakiej już nie ma. Historie w fotografiach.

Potęga ornamentu. Posadzki i ceramika w krakowskich kamienicach w XIX i XX wieku – Spotkanie z dr Agnieszką Partridge
5 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz