Znamy liczbę uczestników konkursu Artystycznej Podróży Hestii 2018

Na tegoroczne zaproszenie do wejścia w pole sztuki odpowiedziało aż 395 młodych twórców – studentów IV i V roku kierunków artystycznych na polskich uczelniach. Listę finalistów 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii poznamy w maju, po zakończeniu pierwszego etapu obrad jury. Ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu, połączone z wernisażem wystawy finałowej, odbędzie się natomiast 25 czerwca w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Obrady jury. Konkurs Artystyczna Podróż Hestii 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obrady jury. Konkurs Artystyczna Podróż Hestii 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W niedzielę 25 marca zakończył się etap przyjmowania zgłoszeń do 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, który będąc naturalną częścią polskiego rynku sztuki, daje młodym twórcom realną przestrzeń do zaistnienia w jego szerokim obiegu. Swoje konkursowe propozycje z obszarów malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej oraz performansu nadesłało 395 studentów IV i V roku kierunków artystycznych prowadzonych przez polskie uczelnie.

Prace uczestników konkursu APH oceniane są w kilkuetapowym głosowaniu jury, w którego skład wchodzą uznane autorytety na polskiej scenie sztuki współczesnej. I tak, jury konkursowe wybierze teraz finalistów, których nazwiska poznamy 9 maja. To właśnie prace tych młodych twórców będzie można zobaczyć na wystawie finałowej w Muzeum nad Wisłą 25 czerwca. Podczas towarzyszącej wernisażowi gali finałowej konkursu APH ogłoszone zostaną również nazwiska laureatów.

Przed uczestnikami 17. edycji konkursu APH stoi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w światowych centrach sztuki nowoczesnej – Nowym Jorku i Walencji. Ponadto, jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia oraz nowe wyróżnienie przyznawane przez organizatora konkursu – Nagrodę Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Jest nią 6-miesięczne stypendium w wysokości 12 000 zł brutto na wykonanie projektu artystycznego o tematyce związanej z „podróżą”.

Mecenasem konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA a ugruntowana pozycja inicjatywy to zasługa wieloletnich partnerów instytucjonalnych, z którymi Fundacja APH współpracuje. Są to uczelnie artystyczne w całej Polsce, Politechnika w Walencji, Residency Unlimited w Nowym Jorku oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie odbywają się wystawy finalistów. W efekcie, przez kilkanaście lat trwania konkursu stworzono kolekcję składającą się z ponad 40 dzieł; zrealizowano również 27 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 44 wystawy indywidualne oraz zbiorowe w całym kraju.

395 uczestników konkursu Artystyczna Podróż Hestii
26 marca 2018 roku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR