Wyjść na spotkanie z mrokiem

Darkness René Holma to pierwsza polska wystawa malarstwa duńskiego artysty. Ze szczecińskim środowiskiem sztuki nawiązał kontakt jednak wcześniej, w 2015 r., tworząc mural na budynku Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki.

René Holm, „Darkness”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

René Holm, „Darkness”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie prace pokazywane w Trafostacji Sztuki łączą trzy elementy: las, mrok i człowiek. Las jest preferowanym przedmiotem malarskich poszukiwań artysty. W jego wcześniejszych dziełach drzewa wyznaczają przestrzeń schronienia, w której ludzie potrafią stworzyć kruche namiastki domu, stawiając namioty (wystawa Shelter). W innej serii obrazów, Ein Gruss nach Hause malarz wykorzystuje zdjęcia z albumu zakupionego na targu staroci. Fotografie z wycieczek na łono natury przetwarza w niepokojące obrazy wspomnień, gdzie zacierają się szczegóły, rozmazują twarze, a w pamięci zostaje jedynie tło lasu, gór, polan…

„Natura nie potrzebuje myślenia, tylko ludzka wyniosłość nieprzerwanie wmyśla swoje myślenie w naturę” – pisał Thomas Bernhard w opowiadaniu Chodzenie. Nowe obrazy René nie odzierają lasu, tak kulturowo obciążonego i gospodarczo oraz politycznie eksploatowanego, z tajemnicy, którą posiada i zawsze posiadał. Ciemność lasu to mrok zagadki i niesamowitości, to wrota do naszej wyobraźni, która przypisuje cieniom fantastyczne ruchome kształty. Nie wiadomo, czy ludzie na płótnach artysty odnajdują światło w przestrzeni drzew, czy w głębi swojego umysłu. Ostatecznie, i ono okazuje się taką samą tajemnicą, jak czerń lasu nocą.

Wystawa składa się z jedenastu obrazów. Elementem ekspozycji, wytworzonym przez artystę, jest instalacja, złożona z kilkunastu drzew, krzewów, gałęzi rozłożonych na podłodze, lamp oraz trzymetrowej drabiny-neonu. Rzeczy widziane w przestrzeni odpowiadają obiektom zaprezentowanym na płaszczyźnie płócien, co powoduje, że mrok sali przenika się z ciemnym światem obrazów. By móc zobaczyć dzieła, nasz wzrok musi się przyzwyczaić do braku światła, inaczej mówiąc – wyjść na spotkanie z mrokiem. (Jędrzej Wijas)

René Holm. Darkness
Kurator: Jędrzej Wijas
Od 5 kwietnia do 20 maja 2018 roku
Wernisaż: 5 kwietnia 2018 roku, godz. 19.00
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: 11 maja 2018 roku, godz. 19.00
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR