Teatr rzeczywistości w Galerii Raven

20 kwietnia podczas festiwalu Krakers – Cracow Gallery Weekend 2018 w krakowskiej Galerii Raven odbędzie się wernisaż wystawy Teatr rzeczywistości Katarzyny Karpowicz. Ekspozycję będzie można oglądać do 5 maja.

Katarzyna Karpowicz, „Chłopcy i maski”, olej na płótnie, 30 x 30 cm, 2017 (dzięki uprzejmości artystki)

Katarzyna Karpowicz, „Chłopcy i maski”, olej na płótnie, 30 x 30 cm, 2017 (dzięki uprzejmości artystki)

Na wystawę malarstwa krakowskiej malarki Katarzyny Karpowicz Teatr rzeczywistości złożą się obrazy z cyklu Ludzie i maski. Serię prac, których głównym motywem jest portret człowieka odsłaniającego lub zakrywającego twarz maską, artystka rozpoczęła w 2013 roku podczas rezydencji w Budapeszcie. Karpowicz prowadzi swoją malarską opowieść poprzez kolejne powroty do ulubionych tematów, eksplorując je na przestrzeni lat aż po rok 2018, z którego pochodzi większość z kilkunastu prac prezentowanych w niewielkiej przestrzeni Galerii Raven.

Karpowicz z uwagą przygląda się sobie i innym ludziom. To właśnie ludzka natura – emocje, uczucia, codzienna gra pozorów i odkrywanie swojego prawdziwego ja – staje się centrum zainteresowania artystki. W swoich malarskich historiach, nie unika niczego, co ludzkie – lęków, tajemnic, smutku czy miłości – w każdej jej odsłonie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną więc obrazy ukazujące pocałunek zakochanych chłopców, którzy na chwilę odsłonili twarze, syryjskiego chłopca dźwigającego diabelską maskę, ludzi z twarzami błękitnymi od światła smartfonów, świętą Afrykę z czerwoną, mięsistą, krwawą maską czy matadora z maską byka.

Katarzyna Karpowicz, „Siła kobiety”, olej na płótnie, 50 x 50 cm, 2018 (dzięki uprzejmości artystki)

Katarzyna Karpowicz, „Siła kobiety”, olej na płótnie, 50 x 50 cm, 2018 (dzięki uprzejmości artystki)

Choć jej figuratywne malarstwo jest pełne symboli , jako malarka stara się nie zakładać masek artystycznej pozy, intelektualnej dywagacji czy programu artystyczno-naukowego.

Malując, Karpowicz czerpie inspiracje z wyobraźni, snów, wspomnień miejsc, ludzi, światła i koloru, budując atmosferę intymności. Pracuje bez wstępnych szkiców, nie korzystając ze zdjęć, „wydobywając” obrazy z siebie, obrazuje rzeczywistość poprzez „realizm magiczny”.

Jako malarkę interesuje ją przede wszystkim proces pracy nad obrazem. Poszukiwania koloru, ekspresja postaci na płótnie, budowanie przestrzeni, światło i cień, materia obrazu, wreszcie czułość w malowaniu portretu człowieka. Jak sama podkreśla, ważne jest, żeby odbiorca miał swobodę w interpretacji obrazu, ponieważ praca artysty, kończy się z momentem zamknięcia obrazu. Coraz częściej odchodzi od głębszej analizy tego, co maluje, pozostawiając przestrzeń dla indywidualnej rozmowy pomiędzy odbiorcą a sztuką.

Teatr rzeczywistości to 15 wystawa indywidualna Katarzyny Karpowicz. W 2010 roku artystka obroniła dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureatka licznych nagród i wyróżnień – m.in. za komiks autobiograficzny w konkursie organizowanym przez Gutek Film – jest notowana na II miejscu Kompasu Sztuki Młodych 2017, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

Wystawa Teatr rzeczywistości odbędzie się pod patronatem festiwalu Krakers – Cracow Gallery Weekend 2018.

Katarzyna Karpowicz, Teatr rzeczywistości
Wernisaż: 20 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Od 20 kwietnia do 5 maja 2018 roku
Galeria Raven w Krakowie

Dodaj komentarz