• 2018-03-27

Wieczór Orientalny w Starym Klasztorze

Ethno Jazz Festival zaprasza miłośników tajemniczych wschodnich klimatów na Wieczór Orientalny z muzyką i tańcem. 22 kwietnia w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze przed wrocławską publicznością zaprezentuje się polsko-orientalny zespół Bukra oraz znana tancerka brzucha i flamenco, Anna Mendak-Czekaj „Samira”.

Anna Mendak-Czekaj „Samira” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Mendak-Czekaj „Samira” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bukra (po arabsku „jutro”) to polsko-orientalny zespół, który łączy bliskowschodnie i europejskie brzmienie. Swoją muzyką stara się budować most łączący te dwie kultury. Bukra gra oryginalne kompozycje autorstwa Tomasza Citaka i Humam Ammari oraz klasyczne utwory arabskie i europejskie w swoich własnych aranżacjach.

Skład zespołu:

Humam Ammari – pochodzący z Jordanii, piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów piosenek. Śpiewa po angielsku, hiszpańsku i arabsku. Łączy w swojej muzyce styl alternatywnego rocka, popu i muzyki orientalnej, co nadaje jej wyjątkowe brzmienie. W 2016 roku wygrał konkurs Life On Stage i zagrał na Life Festival Oświęcim na tej samej scenie co Elton John oraz Queen + Adam Lambert.

Nidal Kalboneh – pochodzi z Palestyny, gra na lutni arabskiej (oud) i śpiewa. Obecnie mieszka w Polsce i jest studentem kompozycji Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jego marzeniem jest powrócić do Palestyny i uczyć przyszłe pokolenia. Walka o pokój, godność naszej wspólnej egzystencji, wzajemne poszanowanie i tolerancje stanowią istotny element jego artystycznego przesłania.

Jakub Szwarc – perkusista, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem szkoły muzycznej II stopnia w klasie perkusji jazzowej, gdzie poznawał tajniki muzyki improwizowanej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Współtworzy 2 projekty muzyczne: The Pineal i Smutne Piosenki, z którymi nagrał swoją debiutancką płytę.

Tomasz Citak – skrzypek, altowiolista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec i kompozycji. Studiował także kompozycję na Universitat der Kunste w Berlinie. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym Poznania, występuje jako instrumentalista w kraju i za granicą.

Anna Mendak-Czekaj „Samira” to tancerka brzucha i flamenco, z wykształcenia psycholog. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła jeszcze jako dziecko w zespole tańca nowoczesnego wrocławskiej szkoły tańca Jast, którego była członkinią przez kilka lat, występując na wielu pokazach i biorąc udział w turniejach w kraju i za granicą. Po kilku latach poszukiwań jej prawdziwą pasją okazały się jednak techniki orientalne i cygańskie. Przez ostatnie 20 lat pracy uczestniczyła w licznych kursach prowadzonych w Polsce i w Hiszpanii ale przede wszystkim pracując indywidualnie oraz pobierając lekcje u cenionych artystów. Przez ponad 10 lat była czołową tancerką znanych polskich grup Danza del Fueg i Rumbero Flamenco. Jest jedną z pierwszych tancerek i instruktorek tańca orientalnego w naszym kraju. Na co dzień występuje zarówno solowo jako „Samira” jak i w duecie z egipskim tancerzem Ibrahimem Mahmoudem „Kimo” oraz prowadzi warsztaty na zaproszenie największych festiwali, ośrodków kultury i sztuki oraz szkół tańca w całej Polsce.

Wieczór Orientalny: Bukra & Anna Mendak – Czekaj „Samira”
22 kwietnia 2018 roku
Sala Gotycka w Starym Klasztorze, Wrocław

Dodaj komentarz