• 2018-03-27

Tajemnice kryształów w Muzeum Niepołomickim

Od 27 marca Muzeum Niepołomickie, Fundacja Na Rzecz Ziemi Kraków oraz Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach zapraszają na wystawę Tajemnica kryształów, prezentującą ponad 150 okazów kryształów, pochodzących z różnych części świata, w tym z Polski.

„Tajemnice kryształów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tajemnice kryształów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najbardziej atrakcyjne elementy wystawy to m. in. okazy diamentu z Republiki Południowej Afryki czy krystalicznego złota ze złóż w Kalifornii. Uwagę zwracają też przepiękne odmiany kwarców w przeróżnych, zadziwiających kombinacjach. Dla kolekcjonerów z kolei najciekawsze mogą okazać się kryształy gipsu. Bogactwo form przedstawione zostało w porządku układów krystalograficznych.

Rarytasem jest zbiór szlifowanych kamieni jubilerskich. Ta część ekspozycji ukazuje kryształy jako źródło pochodzenia kamieni jubilerskich oraz finalny efekt ich żmudnego profesjonalnego opracowania. Goście będą mogli podziwiać kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata: szafiry, rubiny, szmaragdy, tanzanity czy turmaliny oraz wyjątkowej urody wielkie, różnorodne ametysty, cytryny, kryształy górskie z rutylami i wiele innych.

Najbardziej spektakularnym punktem wystawy stanowi „Tajemnicza komnata”. Tam kryształy zostają poddane działaniu światła fluorescencyjnego, zmieniając gwałtownie swoje właściwości optyczne i w efekcie sprawiając wrażenie zupełnie innych, nowych, obiektów.

Prezentowane okazy o ciekawych barwach i imponujących właściwościach fluorescencyjnych pochodzą głównie z Polski, Czech, Węgier i Rumunii, a także z Madagaskaru, Indii i USA.

„Tajemnice kryształów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tajemnice kryształów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczególną uwagę poświęcono selekcji polskich okazów, które zaskakują spektakularnością fluorescencji. Przykładem są kryształy cynkitu pochodzące z samorzutnej krystalizacji w hucie Oława. Zaskakujące oblicze pokazują sfaleryty z kopalni Pomorzany w Olkuszu. Piękne i efektowne zmiany barw demonstrują baryty na dolomicie z kopalni miedzi KGHM na Dolnym Śląsku.

Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Marcina Chojkowskiego i Janusza Gradowskiego, członków Fundacji Na Rzecz Ziemi z Krakowa.

Tajemnice kryształów
Organizatorzy: Muzeum Niepołomickie, Fundacja Na Rzecz Ziemi Kraków, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach
Od 27 marca do 4 maja 2018 roku
Muzeum Niepołomickie

Dodaj komentarz