• 2018-03-27

Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof

Już w w maju rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof! Festiwal, który odbędzie się w dniach od 14 do 20 maja, w siedmiu polskich miastach, to ukłon w stronę czytelników, którzy z entuzjazmem podchodzą do nowych książek, literackich trendów i ich twórców.

Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor okrzyknięty przez The New York Times „mistrzem i wielkim literackim talentem”. Geniusz demonicznego fantasy. Brytyjski król horroru i fińska autorka, której najsłynniejsza powieść to wybuchowy miks realizmu magicznego, feministycznego manifestu i mrożącego krew w żyłach thrillera. Nathan Hill, Peter V. Brett, Graham Masterton i Sofi Oksanen, bo o nich mowa, to cztery gwiazdy światowej literatury, które zagoszczą na tegorocznej edycji Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Polską reprezentację zasilą Olga Tokarczuk, Andrzej Franaszek, Jakub Żulczyk, Wojciech Chmielarz, Jacek Hugo-Bader i Mariusz Czubaj oraz debiutująca w roli autorki prozy Katarzyna Nosowska.

O nowych, mocnych reprezentantów poszerzyła się zagraniczna sekcja Apostrofu 2018. Nathan Hill to utalentowany autor opowiadań, wykładowca języka angielskiego, nauczyciel kreatywnego pisania z University of St. Thomas w St. Paul w stanie Minnesota. Świat usłyszał o nim dzięki debiutanckiej powieści, wydanej w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. To właśnie o książce Niksy (Wydawnictwo Znak) Hill opowie czytelnikom podczas spotkania na Apostrofie. Wśród gorących festiwalowych premier znajdzie się Wirus (Dom Wydawniczy Rebis) Grahama Mastertona. To elektryzująca powieść, na kartach której mistrz thrillera pisze o serii zagadkowych zgonów w jednej z peryferyjnych dzielnic Londynu. Podczas festiwalu autor promował będzie ponadto wznowienie Ducha zagłady (Wydawnictwo Albatros). Sofi Oksanen, laureatka nagrody literackiej Rady Nordyckiej i Europejskiej Nagrody Książkowej, zaprezentuje polskim czytelnikom Normę (Wydawnictwo Znak), czyli niedający się łatwo zakwalifikować thriller, łączący realizm magiczny i motywy feministycznego manifestu. Z polską publicznością spotka się także autor bestsellerowego Cyklu Demonicznego – Peter V. Brett. Jego powieść Otchłań. Księga 2 (Wydawnictwo Fabryka Słów) będzie jedną z festiwalowych premier.

Andrzej Franaszek zaprezentuje czytelnikom Herberta (Wydawnictwo Znak), książkę, na łamach której przybliża postać jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Olga Tokarczuk przedstawi Opowiadania bizarne (Wydawnictwo Literackie), swoją najnowszą, wymykającą się wszelkim kategoriom książkę, której premiera planowana jest na kwiecień. Kolejnymi festiwalowymi premierami będą: Żmijowisko (Wydawnictwo Marginesy) pióra mistrza kryminału Wojciecha Chmielarza, a także Audyt (Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Czarne) Jacka Hugo-Badera oraz Dziewczynka z zapalniczką (Wydawnictwo W.A.B.) Mariusza Czubaja. Wydarzeniem będzie premiera wznowionej i ponownie zredagowanej przez Jakuba Żulczyka wersji jego debiutu literackiego Zrób mi jakąś krzywdę (Wydawnictwo Świat Książki). Niespodzianką zaś, z pewnością, debiut prozatorski Katarzyny Nosowskiej A ja żem jej powiedziała (Wielka Litera).

Kuratorem tegorocznej edycji Apostrofu jest Jacek Dehnel.

Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof
Od 14 do 20 maja 2018 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin

Dodaj komentarz