Dwanaście plakatów dwunastu ksiąg Pana Tadeusza

Dwanaście ksiąg poematu w dwunastu plakatach współczesnych twórców to punkt wyjścia do najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Pana Tadeusza pt. Księgi Pana Tadeusza, która wernisaż odbędzie się 5 kwietnia.

Plakat wystawy „Księgi Pana Tadeusza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Księgi Pana Tadeusza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ilustracje do różnych wydań Pana Tadeusza Adama Mickiewicza są niezwykle cenną i interesującą spuścizną, która może wzbogacić odbiór dzieła. Historia wizualnych interpretacji poematu liczy już blisko 140 lat – od XIX-wiecznych prac Elwira Michała Andriollego po te najbardziej współczesne, powstałe dzięki projektowi realizowanemu przez dwanaście miesięcy ubiegłego roku z inicjatywy Muzeum Pana Tadeusza.

12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona – takim hasłem zapowiadano w 2017 roku nowe plakaty do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza.

Do udziału w projekcie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu zaprosiło artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, z których każdy korzysta z bardzo odmiennej estetyki. Obok ilustratorów i projektantów graficznych (Arobal – Bartek Kociemba, Paweł Janczarek, Jan Kallwejt, Tomasz Kaczkowski, Studio Fontarte), pojawili się fotografowie (Agata Kalinowska, Łukasz Rusznica, Anna Walterowicz, Karolina Zajączkowska, Marta Zdulska), a nawet tatuażysta Manio Lo (Mariusz Walterowicz) i Mirella von Chrupek, artystka tworząca małe formy rzeźbiarskie.

Księgi Pana Tadeusza
Kuratorka: Beata Bartecka
Współpraca kuratorska: Katarzyna Roj
Konsultacja: Anita Soroko
Od 5 kwietnia do 30 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 5 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

1 komentarz do artykułu “Dwanaście plakatów dwunastu ksiąg Pana Tadeusza”

  1. Michał

    Inicjatywa Muzeum bardzo cenna i edukacyjna. Pan Tadeusz , tak jak Wesele Wyspiańskiego, napisany jest tekstem trudno przyswajalnym, zwłaszcza przez młode pokolenia. Obserwowałem wnuczkę, nastolatkę i jej koleżanki z jakim mozołem czytały Pana Tadeusza – miały przygotować referat do szkoły- Nie rozumiały wątków z ksiąg, jeszcze gorzej było innym razem z Weselem- miały zrobić interpretację czytaną od tyłu . Doszły do konkluzji, że oba poematy można czytać od tyłu lub od przodu bez uszczerbku dla dzieła- śmiała konkluzja. Dzieci, ale też zagonieni życiowymi problemami ich rodzice łatwiej przyswajają dzieło literackie przez obraz. Żałuję, że nie może przebić się Pan Tadeusz w wersji malarskiej- jest 18 płócien, cała epoka, wszystkie księgi.

Dodaj komentarz