• 2018-03-27

Helena Kardasz. Figura

Galeria BWA Zielona Góra zaprasza na ekspozycję prac Heleny Kardasz pt. Figura. Wystawa jest osobistą opowieścią wynikającą z obserwacji procesu starzenia i objawów choroby Parkinsona.

Helena Kardasz, „Figura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Helena Kardasz, „Figura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowa figura pojawia się na tle refleksji wynikającej z codziennego przyglądania się zmianom zachodzącym w organizmie człowieka. Starość to spowolnienie ruchowe, drżenie, demencja. Z a n i k a n i e. Z siwiejących włosów znika melanina a istota czarna w mózgowiu, w przebiegu choroby Parkinsona blaknie. Helena Kardasz nie opisuje jednak tych zjawisk, ale przetwarza je w artystyczne formy, w poczuciu bezradności wobec fizjologii i siły czasu, ale też w głębokim przekonaniu o możliwości przywrócenia w ten sposób godności cierpiącej jednostce.

Helena Kardasz (ur. 1969) zajmuje się fotografią, obiektem, instalacją. Prowadzi dyplomującą Pracownię Fotografii w Zakładzie Multimediów Instytutu Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie pracuje od 1995 r., obecnie również jako zastępca dyrektora ISW.

Helena Kardasz. Figura
Współpraca realizacyjna: Anna Drupka
Od 16 marca do 8 kwietnia 2018 roku
Galeria BWA Zielona Góra

Dodaj komentarz