Bronisław Piłsudski. Z Sachalinu do Zakopanego. Podróż etnograficzna na Białorusi

W Galerii Artystycznej Michaiła Sawickiego w Mińsku, filii Muzeum Historii Miasta Mińska, pokazywana jest wystawa Muzeum Tatrzańskiego Bronisław Piłsudski (1866-1918). Z Sachalinu do Zakopanego. Podróż etnograficzna. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Miasta Mińska oraz Instytutem Polskim w Mińsku, a jej otwarcie odbyło się 15 marca 2018 roku.

 „Bronisław Piłsudski (1866-1918) Z Sachalinu do Zakopanego. Podróż etnograficzna”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bronisław Piłsudski (1866-1918) Z Sachalinu do Zakopanego. Podróż etnograficzna”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2016 roku przypadła 150 rocznica urodzin Bronisława Piłsudskiego. Z tej okazji Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przygotowało czasową wystawę poświęconą jego sylwetce – zesłańca, wybitnego naukowca, badacza i muzealnika. Jej obecna, białoruska edycja, to efekt współpracy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Instytutu Polskiego w Mińsku i Muzeum Historii Miasta Mińska. Najważniejsze fakty z życia badacza prezentowane są w trzech działach tematycznych: okres zesłania na Sachalin, a przede wszystkim zainteresowania Bronisława Piłsudskiego kulturą rdzennych mieszkańców wyspy. W tej części można zobaczyć interesujący portret Bronisława Piłsudskiego w stroju Ajnów, namalowany w 1912 roku przez litewskiego artystę malarza Adomasa Varnasa, a także zebrane współcześnie artefakty z dziedziny kultury Ajnów. Pobyt w Zakopanem i na Podhalu, które w latach 1906-1914 było miejscem jego ludoznawczych eksploracji, przedstawiony jest poprzez materiały archiwalne oraz fotografie przedstawiające Bronisława Piłsudskiego, jego współpracowników oraz miejsca w których przebywał. Tłem dla tej prezentacji są zdjęcia z końca XIX i początku XX wieku przedstawiające Zakopane, Tatry i górali, a także ludowe ubiory i wytwory rękodzieła z Podhala. Kolekcja etnograficzna zebrana przez Bronisława Piłsudskiego dla Muzeum Tatrzańskiego na terenie Podhala, to osobny dział wystawy w Mińsku. Pokazanych tu jest blisko 150 przedmiotów etnograficznych, które dzięki Bronisławowi Piłsudskiemu zasiliły zbiory zakopiańskiej placówki muzealnej.

Wystawa prezentowana będzie do 13 maja 2018 roku.

Bronisław Piłsudski. Z Sachalinu do Zakopanego. Podróż etnograficzna na Białorusi
Wystawa od 15 marca do 13 maja 2018 roku
Galeria Artystyczna Michaiła Sawickiego w Mińsku, filia Muzeum Historii Miasta Mińsk

Dodaj komentarz