• 2018-03-26

Ai Weiwei dokumentuje Wędrówki ludów

W ramach cyklu Film w TR. Against Gravity przedstawia TR Warszawa oraz Against Gravity, dystrybutor i organizator festiwalu 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity zapraszają na specjalny przedpremierowy pokaz filmu Human Flow (Wędrówki ludów) w reż. Ai Weiweia, legendrengo chińskiego artysty, architekta, autora filmów i kuratora.

„Human Flow” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Human Flow” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trwa największe wysiedlenie ludzi od czasów II wojny światowej. Ponad 65 milionów osób na całym świecie zostało zmuszonych do opuszczenia domów, aby uniknąć głodu, zmiany klimatu i wojny. Film Human Flow w reżyserii światowej sławy artysty sztuk wizualnych jest obrazem tej masowej ludzkiej migracji. To epicka podróż filmowa Ai Weiweia, który wyjaśnia oszałamiającą skalę kryzysu uchodźczego oraz jego wpływ na współczesnego człowieka.

Film, przedstawiający łańcuch ludzkich historii niemal z całego świata, został nakręcony w trakcie jednego roku w 23 krajach, m. in. w Afganistanie, Francji, Grecji, Niemczech, Iraku, Izraelu, Włochach, Kenii, Meksyku, Indiach. Widz jest świadkiem desperackich ludzkich poszukiwań bezpieczeństwa, schronienia i sprawiedliwości. Obserwuje przeludnione uchodźcami obozy, niebezpieczne przeprawy przez ocean, chronione kolczastymi murami granice, a przede wszystkim pełen przegląd emocjonalnych stanów pozbawionego domu człowieka: od gestów odwagi, wytrzymałości, nadziei i ponadludzkich granic przystosowania, po stan bezgranicznego smutku, załamania i rozczarowania.

Ai Weiwei nie tylko wizualizuje skalę problemu uchodźczego i pokazuje niekończące się strumienie migrujących ludzi. Unaocznia również ich tragedie, zmuszając do intensywnego spojrzenia w oczy ludzi, na których losy uodporniliśmy się, czytając anonimowe nagłówki gazet. Przejmujące ujęcia filmowe przemieszczających się wciąż ludzi, niejako zaczerpnięte z estetyki filmu przyrodniczego, zestawiane są z nowoczesną techniką, w tym ze zdjęciami z telefonów komórkowych. Przesłanie wydaje się jasne: kryzys migracyjny to nie są liczby czy statystyki. To ludzie zapomniani przez tych, którzy są w stanie coś zmienić.

Human Flow pojawia się w decydującym dla świata momencie – gdy tolerancja, współczucie i wzajemne zaufanie są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ta trzeźwa analiza stanu naszej kultury i świata stawia przed nami jedno z najważniejszych pytań definiujących nasz wiek: czy globalne społeczeństwo pokona strach, izolację oraz dbanie o własny interes? Czy wybierze drogę otwartości, wolności i szacunku dla inności, a tym samym dla ludzkości?

Human Flow (Wędrówki ludów), reż. Ai Weiwei
Pokaz: 26 marca 2018 roku, godz. 19.00
TR Warszawa

Dodaj komentarz