Rozmowy dziecięcia wieku

28 marca Oficyna Literacka Noir sur Blanc odda w ręce czytelników książkę Frédérica Beigbedera pt. Rozmowy dziecięcia wieku.

Frédéric Beigbeder, „Rozmowy dziecięcia wieku” (źródło: materiały prasowe)

Frédéric Beigbeder, „Rozmowy dziecięcia wieku” (źródło: materiały prasowe)

Rozmowy dziecięcia wieku to wybór wywiadów przeprowadzonych przez Frédérica Beigbedera w latach 1999 – 2014 ze znanymi i nieznanymi w Polsce pisarzami.

Autor pisze we wstępie:

Rozmowa dwóch pisarzy przypomina pocieranie krzemienia o krzemień: ogień nie jest gwarantowany, ale na pewno trafi się kilka iskier […]. Zadawałem pytania dwudziestu autorom tej książki, tak jak praktykant w warsztacie samochodowym pyta majstra, jak się zmienia uszczelkę głowicy cylindra. Chciałem zgłębić ich metodę, zrozumieć zawiłości ich pracy, wykraść tajemnice produkcji […]. Nie do wiary, jak człowiek dobrze się czuje, słuchając ostatnich inteligentnych ludzi na świecie.

Frédéric Beigbeder jest nie tylko pisarzem i celebrytą, ale także cenionym krytykiem literackim. Nie stroni od rozmówców, których poglądy mogą się wydać kontrowersyjne. Jego wywiady mają formę swobodnej rozmowy towarzyskiej prowadzonej z taktem, poczuciem humoru i znajomością rzeczy.

Lista rozmówców w porządku chronologicznym: Bernard Frank, Philippe Sollers, Jean-Jacques Schuhl, Guillaume Dustan, Antonio Tabucchi, Umberto Eco, Gabriel Matzneff, Chuck Palahniuk, Catherine Millet, Jay McInerney, Albert Cossery, Françoise Sagan, Simon Liberati, Tom Wolfe, Charles Bukowski (wywiad fikcyjny), Alain Finkielkraut, Michel Houellebecq, Jean d’Ormesson, Bernard-Henri Lévy, Fréderic Beigbeder (autowywiad), Bret Easton Ellis, Paul Nizon, Francis Scott Fitzgerald (wywiad fikcyjny), James Salter.

Frédéric Beigbeder, Rozmowy dziecięcia wieku
Przekład: Anna Michalska
Premiera: 28 marca 2018 roku
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Dodaj komentarz