Dali i Warhol we Wrocławiu

Na wystawie Dali, Warhol zaprezentowano starannie wyselekcjonowane, oryginalne prace obydwu artystów, pochodzące z prywatnych kolekcji oraz z fundacji gromadzących dorobek tych artystów. Część eksponatów zostanie pokazana szerokiej publiczności po raz pierwszy.

„Dali, Warhol. Geniusz wszechstronny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dali, Warhol. Geniusz wszechstronny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ukazuje artystów, którzy stylem, wizjonerstwem i kunsztem wykroczyli poza epokę, w której przyszło im żyć. Dwie wybitne indywidualności XX wieku poznajemy, jako jednostki, intensywnie działające w wielu dziedzinach sztuki, poczynając od malarstwa, rzeźbiarstwa i filmu, a kończąc na projektowaniu przedmiotów oraz logotypów.

Salvador Dali oraz Andy Warhol starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, do perfekcji opanowali umiejętność autopromocji, osiągając to, czego obydwaj pożądali najbardziej – artystyczną sławę i bogactwo. Prowokowali, inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Ekscentryczni i kontrowersyjni, wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Pozornie twórców dzieliło wiele: pochodzenie, język, mentalność, warsztat, a nawet podejście do sztuki. Dwa tak odmiennie i silnie oddziaływające osobowości spotkały się w Nowym Jorku. Wystawa zada pytanie o podobieństwa i różnice w ich twórczości, konfrontując odwiedzającego z własnymi wyobrażeniami o pieniądzach i sławie

Dali, Warhol – Geniusz wszechstronny
Współorganizator: Muzeum Miejskie Wrocławia
Kuratorka: Aneta Fudali
Od 23 marca do 30 września 2018 roku
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia

Dodaj komentarz