Wideo – performans – przestrzeń

Wideo – performans – przestrzeń – trzy odsłony Akademii Sztuki będą prezentować różnorakie aspekty dzisiejszej działalności artystycznej i spotkania twórcy z widzem. Organizatorzy zapraszają do udziału w wykładach, spotkaniach z artystami oraz pokazach, których zadaniem jest budowanie refleksji wokół ważnych artystycznych zjawisk, a także stworzenie możliwości przeżycia sztuki żywej, tworzonej w przestrzeni Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jerzy Bereś, „Pomnik artysty”, 1975, fot. I. Wojtkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Bereś, „Pomnik artysty”, 1975, fot. I. Wojtkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już 24 marca odbędzie się pierwsze spotkanie Akademii sztuki performansu poświęcone twórczości Jerzego Beresia (1930–2012). Bereś jest jednym z najwybitniejszych artystów polskich drugiej połowy XX wieku. Zasłynął z użycia własnego ciała jako materii sztuki, a swoje najsłynniejsze akcje realizował w latach 70. – czasach rozkwitu happeningów. Bereś od samego początku swoje akcje nazywał manifestacjami. Organicznie łączyły się one z jego twórczością rzeźbiarską: rzeźby prowokują widza do wykonania akcji, manifestacje prowadzą do powstania obiektu rzeźbiarskiego. To w rzeźbie, a nie w muzyce czy teatrze, należy szukać źródeł akcjonizmu Beresia. Artysta przez całe swoje życie powtarzał, że nie interesuje go popis, efekt, ale przekaz. Na polu sztuki prowadził nieustanny spór z rzeczywistością państwa totalitarnego, któremu starał się nadać wymiar uniwersalny. Jego twórczość uważana jest za jedną z najbardziej upolitycznionych w sztuce polskiej II połowy XX wieku, choć sam artysta nigdy nie angażował się w pozaartystyczną działalność polityczną.

Wykład wygłosi dr Jerzy Hanusek – filozof, krytyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez wiele lat prezes krakowskiego Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia, kurator wielu wystaw, autor i redaktor, w latach 90. publikował teksty w „Czasie Krakowskim”, „Rzeczpospolitej” czy „Gazecie Wyborczej”.

Akademię sztuki w przestrzeni publicznej zainauguruje wykład Andrzeja Holeczki-Kiehla pt. Przestrzeń jako kreacja artystyczna, znak tożsamości, który odbędzie się 6 kwietnia. Cykl będzie dotykać problemu przestrzeni w dziele sztuki, obecności dzieła sztuki w przestrzeni, problemu estetyki czy chaosu przestrzeni. Na kolejnych spotkaniach poruszone zostaną kwestie związane z rzeźbą oraz architekturą.

Spotkania Wideo – performans – przestrzeń: Jerzy Bereś
24 marca 2018 roku, godz. 17.00
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz