• 2018-03-23

Miłosz Festival – „Rok myśliwego”

Spotkania autorskie, wspólne czytanie wierszy, dyskusje i debaty – w dniach od 7 do 10 czerwca Kraków, już po raz siódmy, stanie się światową stolicą poezji.

Miłosz Festiwal 2018, grafika (źródło: materiały prasowe)

Miłosz Festiwal 2018, grafika (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Miłosza 2018 będzie okazją do spotkania z wybitnymi polskimi twórcami, m.in.: Markiem Krystianem Emanuelem Baczewskim, Marzanną Bogumiłą Kielar, Marcinem Baranem i Urszulą Kozioł, a także gośćmi z zagranicy, wśród których znajdą się: Jane Hirshfield i Ron Padgett (USA), Eugenijus Ališanka (Litwa), Katja Gorečan (Słowenia), Maria Stiepanowa (Rosja) i Olvido García Valdés (Hiszpania). Dyrektorem artystycznym festiwalu jest poeta i krytyk literacki Krzysztof Siwczyk.

Rok myśliwego – pod takim hasłem odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu Miłosza w Krakowie. Rok myśliwego Czesława Miłosza to wyjątkowy diariusz jednego roku z życia dojrzałego poety, który zawiera w sobie aktualny dziś model światoodczucia. Doświadczamy rzeczywistości radykalnie fragmentarycznej. Świat wydaje się uchwytny tylko w chwili bieżącej. Towarzyszy nam przy tym poczucie rosnącego zagrożenia. Próbujemy budować własną tożsamość w bliskim kontakcie z rzeczywistością, która nam nieustannie umyka. Na dobrą sprawę nie wiemy, czy rzeczywistość jest projekcją naszych lęków i wyobrażeń, czy może jednak tkwi w niej twardy rdzeń sensu, który możemy za pomocą literatury odkryć. – mówi Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

Czesław Miłosz, kreśląc portrety swoich przeciwników (ale i pobratymców), w Roku myśliwego proponuje wielogłos ścierających się idei i literackich estetyk. Nie rezygnuje jednocześnie z artykulacji swoich momentami twardych i kontrowersyjnych przekonań. Zmienna amplituda sporu w literaturze, etyce, sprawach społecznych, kwestii stosunku do ojczyzny, ekosfery czy metafizyki, pozwala nam rozpoznać charakter czasów, w jakich żyjemy. Gra toczy się o język sporu.

Festiwal Miłosza jest spotkaniem różnych poetyckich prywatności i wybitnych literackich indywidualności. Tłumy czytelników ściągają do Krakowa, by spotkać się z niezwykle cenionymi pisarzami. Tak będzie też w tym roku, a dzięki obecności twórców z wielu krajów świata, Kraków stanie się miejscem, w którym o poezji mówi się różnymi językami. – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W Krakowie zagoszczą wybitne poetki i wybitni poeci, reprezentujący sześć języków i tyleż odmiennych wizji literatury.

Miłosz Festival  – Rok myśliwego
Od 7 do 10 czerwca, 2018 roku, Kraków
Organizatorami Festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury

Dodaj komentarz