Konkurs na realizacje artystyczne do 16. Przeglądu Sztuki Survival

Po raz 16. odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Sztuki Survival – jeden z największych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce.

Konkurs na realizacje artystyczne do 16. Przeglądu Sztuki Survival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs na realizacje artystyczne do 16. Przeglądu Sztuki Survival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Survival jest realizowanym od 15 lat wydarzeniem artystycznym, którego głównym celem jest prezentacja sztuki współczesnej w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Przegląd odbywa się co roku w innym miejscu, wybierane są budynki lub przestrzenie użyteczności publicznej ‒ miejsca zapomniane, czasem opuszczone lub zaniedbane, zawieszone pomiędzy minionymi czasami swojej świetności a niepewną i nieokreśloną przyszłością.

16. edycja Przeglądu Sztuki Survival odbędzie się w dawnym, klasycystycznym pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych. Pałac, zaprojektowany w XVIII wieku przez Carla Gottharda Langhansa, łączył funkcje użytkowe z mieszkalno-reprezentacyjnymi. Pierwsze piętro było luksusową rezydencją, parter zajmowało przedsiębiorstwo bankowo-handlowe (Commerzbank). Po 1945 roku budynek zaadaptowano do celów bibliotecznych i administracyjnych Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2013 roku budynek został wyłączony z użytku i wystawiony na sprzedaż. Zarówno ze względu na historię budynku, jego wieloletnie przeznaczenie, jak i na obecną wartość (w rozumieniu dobra kultury, ale i dobra finansowego), hasłem i tematem tegorocznej edycji Przeglądu będzie: Kapitał, rozumiany w odniesieniu do ekonomii, ale i do kapitału ludzkiego (intelektualnego), symbolicznego czy politycznego.

Organizatorzy zapraszają artystów sztuk wizualnych do zgłaszania projektów realizacji w różnych mediach, związanych z hasłem Kapitał, a także z kontekstem miejsca, w którym odbędzie się Przegląd. Artyści mają czas na składanie propozycji do 15 kwietnia, wypełniając formularz dostępny do pobrania na stronie festiwalu. Po tym terminie kuratorzy Survivalu wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w zaproponowanej przestrzeni.

16. Przegląd Sztuki Survival: Kapitał
Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Anna Stec
Od 22 do 26 czerwca 2018 roku
Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 kwietnia 2018 roku
Pałac Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu

Dodaj komentarz