• 2018-03-23

Jaime Hayon na Łódź Design Festival

Jaime Hayon będzie gościem specjalnym tegorocznej 12. edycji Łódź Design Festival. Hiszpański projektant został uznany przez „Time” za jednego z najważniejszych kreatorów współczesności. Jego odważne, zabawne i nieoczywiste formalnie projekty są rozpoznawalne na całym świecie. 22 maja projektant w ramach Festiwalu poprowadzi wykład Form Follows Function, and Then What? (Forma podąża za funkcją – i co dalej?).

Jaime Hayon, Hayon Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jaime Hayon, Hayon Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Formalne podążanie za funkcjonalnością to nie wszystko – przedmioty, które projektuje Jaime Hayon, to za każdym razem, oprócz starannie projektowanej użyteczności, także „mrugnięcie okiem” do odbiorcy. To gra z przyzwyczajeniami, znanymi, utartymi formami i kształtami, rodzaj nieoczywistej interpretacji rzeczywistości poprzez poczucie humoru. Hayon od samego początku pracuje z najlepszymi, m.in.: Fritz Hansen, Moooi, b.d. Barcelona Design, Bisazza, Metalarte, Se London czy Baccarat. Jaimie Hayon podczas wykładu stworzy subiektywny przegląd swojej dotychczasowej twórczości, przedstawiając inspiracje łączące w sobie zarówno design, jak i sztukę. Opowie o swoim postrzeganiu procesu projektowego, w którym emocje związane z projektem oraz jego historia stają się kluczowe.

Jaime Hayon to hiszpański artysta-projektant urodzony w Madrycie w 1974 roku. Jego artystyczna wizja po raz pierwszy urzeczywistniła się w stworzonych przez niego instalacjach MDB i Mon Cirque. To właśnie te kolekcje stawiają go na czele nowej fali, która zacierała granice między sztuką, dekoracją i projektowaniem. Jaime dalej definiował swoją wizję w kolejnych indywidualnych wystawach i pokazach w najważniejszych galeriach oraz podczas targów designu i sztuki na całym świecie. Po założeniu Hayon Studio w 2001 roku, zaczął projektować nie tylko przedmioty użytkowe, w tym meble domowe dla Wittmann, b.d. Barcelona, Cassina, Fritz Hansen czy Magi, ale także oprawy oświetleniowe dla Parachilna, Metalarte i Swarovski oraz wyrafinowane przedmioty dla Bisazza, Lladró i Baccarat. Projektant wykonał również kompletne koncepty wnętrz dla wiodących hoteli, restauracji, muzeów i butików na całym świecie.

Form Follows Function, and Then What?
Wykład Jaimego Hayona
22 maja 2018 roku

Łódź Design Festival
Od 19 do 27 maja 2018 roku
Łódź Art Center

Dodaj komentarz