Architektura jest najważniejsza. Drzewa

23 kwietnia w serii Architektura jest najważniejsza pod redakcją Ewę Mańkowską-Grin ukaże się książka Drzewa. Barbara Bartkowicz, Marta Leśniakowska, Małgorzata Omilanowska, Olga Tokarczuk, Grzegorz Piątek i Jan Rylke, Piotr Wróbel zostali poproszeni przez wydawnictwo EMG o refleksję nad miejscem drzew w architekturze.

„Drzewa” pod red. Ewy Mańkowskiej-Grin (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Drzewa” pod red. Ewy Mańkowskiej-Grin (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Nieprzemyślane niszczenie dziedzictwa przyrodniczego (na niespotykaną dotąd w demokratycznej Polsce skalę), z którym mamy do czynienia w ostatnim czasie, sprowokowało Ewę Mańkowską-Grin do stworzenia następnego tomu z serii Architektura jest najważniejsza.

Tom w całości poświęcony jest drzewom. Wydawnictwo EMG zaproponowało wybranym autorom napisanie esejów o drzewach oraz ich roli w kontekście działalności architektonicznej i urbanistycznej. Różnorodność spojrzeń i postaw prezentowanych w szkicach oddaje bogactwo możliwych sposobów rozumienia i opisu niełatwego związku natury i kultury.

Zamieszczone w książce teksty Barbary Bartkowicz, Marty Leśniakowskiej, Małgorzaty Omilanowskiej, Olgi Tokarczuk, Grzegorza Piątka, Piotra Wróbla i Jana Rylkego mierzą się z zagadnieniami wzajemnej zależności, ostrego konfliktu, przenikania się i współżycia świata drzew z rozwijającą się w szalonym tempie cywilizacją człowieka i jej najlepiej widoczną emanacją: architekturą i budownictwem.

Seria jest dedykowana pamięci zmarłego w 2012 roku prof. Tomasza Mańkowskiego, architekta.

Drzewa w serii: Architektura jest najważniejsza, tom IV
Barbara Bartkowicz, Marta Leśniakowska, Małgorzata Omilanowska,
Olga Tokarczuk, Grzegorz Piątek, Jan Rylke, Piotr Wróbel
Redakcja: Ewa Mańkowska-Grin
Premiera: 23 kwietnia 2018 roku
Wydawnictwo EMG

Dodaj komentarz