• 2018-03-22

Mohammad Rasoulof – uczciwy człowiek

Reżyserem filmu Uczciwy człowiek jest Mohammad Rasoulof, czołowy twórca niezależnego kina bliskowschodniego, którego produkcje zostały w Iranie zakazane, a on sam jest od wielu lat prześladowany. Uczciwy człowiek to wstrząsający dramat o korupcji i niegodziwości irańskiego systemu.

„Uczciwy człowiek” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Uczciwy człowiek” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film jest zwycięzcą sekcji Un Certain Regard na ubiegłorocznym MFF w Cannes. To kolejny obraz tego reżysera, który zdobył nagrodę w Cannes. W 2011 na festiwalu miała miejsce premiera obrazu Pożegnania, który uhonorowano statuetką za reżyserię. Mohammad Rasoulof nie mógł odebrać nagrody osobiście gdyż podczas zdjęć został aresztowany i oskarżony o filmowanie bez zezwolenia. Rząd irański skazał go na sześć lat więzienia. Jego kolejny film, Rękopisy nie płoną, zdobył w Cannes w 2013 roku nagrodę FIPRESCI.

Bohaterem filmu Uczciwy człowiek jest Reza, który mieszka na wsi z żoną i synem, wiodąc spokojne życie hodowcy ryb słodkowodnych. Niestety, duża prywatna firma powiązana z rządem zmusza mężczyznę do zaprzestania swojej drobnej działalności. Reza ma wybór – likwiduje mikroprzedsiębiorstwo albo przyłącza się do korporacji.

Swoim nowym filmem Rasoulof stawia ważne pytanie: czy w Iranie w ogóle możliwa jest taka walka z opresorem, by samemu nie pobrudzić sobie rąk?

Mohammad Rasoulof – przyszedł na świat w 1972 roku w irańskim mieście Shiraz. Studiował socjologię w Teheranie. Już na studiach czynnie zainteresował się kinem, zaczął kręcić filmy krótkometrażowe. Pierwszy pełny metraż, dramat Gagooman, zrealizował w roku 2002. Film nagrodzono Kryształowym Feniksem dla najlepszego debiutu na Fadżr Film Festival w Teheranie. Drugie dzieło Rasoulofa, Żelazna wyspa, zdobyło wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

W 2010 reżyser został aresztowany na planie zdjęciowym i oskarżony o filmowanie bez zezwolenia. Rząd irański skazał go na sześć lat więzienia. Cały filmowy świat (w tym Polacy z akcją Nie dla cenzury) stanął wówczas w obronie twórcy. Ostatecznie wyrok został zredukowany do jednego roku. W międzyczasie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2011 miała miejsce premiera Pożegnania. Dzieło uhonorowano statuetką za reżyserię.

Uczciwy człowiek, reż. Mohammad Rasoulof
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 20 kwietnia 2018 roku

Dodaj komentarz