Slavica

Galeria Szara Kamienica w Krakowie zaprasza na „święto wiosny” – wernisaż wystawy Slavica, podczas którego będzie można zobaczyć takich artystów jak: Armada Tomasz, Irenka Kalicka, Marta Sala, SIKSA, Justyna Stasiowska, Kacper Szalecki.

„Slavica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Slavica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

U nas na wiosnę zawsze jest tak samo. Trzeba zrobić trzy rzeczy, które zawsze, ale to zawsze na wiosnę robimy my, Słowianie. Po pierwsze adorować ziemię. Po drugie stoczyć walkę dwóch plemion. Po trzecie dokonać ofiary. Oczywiście jest to ofiara nie byle jaka, bo z dziewicy Wybranej. Nie ma rady – prymitywna natura rządzi się swoimi własnymi prawami. A jak komuś się nie podoba, to niech wypierdala. My jesteśmy u siebie i to jest nasz słowiański zew. Każdy z nas wie, że to co nasze jest, najlepsze jest, bo nasze jest.

Slavica to działanie, które – cytując klasyka – jest historią wesołą, ale ogromnie przez to smutną. To wzięcie słowiańskości z You Tube’a, która wie jak poruszać tym, co mama w genach dała. Nowa chłopomania, nie tak znowu bardzo różniąca się od swojej pierwotnej wersji. To też wzięcie słowiańskości, poddanej fetyszyzacji w jeszcze bardziej przerażający sposób. Obecnej w internecie, wiadomościach telewizyjnych czy radiowych, w codziennej prasie. Słowiańskość przez wielkie S, która dosłownie adoruje ziemię, toczy walki z obcymi plemionami i składa ofiary. W takim ujęciu Święto wiosny. Obrazy z życia dawnej Rusi w 2 częściach Igora Strawińskiego i Mikołaja Roericha, staje się punktem wyjścia dla mówienia o współczesnych barbarzyńcach.

Muzyka Strawińskiego, razem z oburzającą choreografią Wacława Niżyńskiego, była jednym wielkim skandalem. Le Sacre du printemps zostało określone przez jednego z krytyków po paryskiej premierze baletu w 1913 roku, jako Le Massacre du printempswiosenna masakra. Teraz „Święto wiosny” jest raczej powracającym gestem, a nie rewolucją. I właśnie w taki sposób je potraktujemy. Stanie się ono pretekstem do opowieści o naszym własnym przedwiośniu i naszej własnej masakrze. Albośmy to jacy tacy. Może okaże się, że nie potrzeba już więcej ofiar, a wiosna i tak przyjdzie.

Slavica
Artyści: Armada Tomasz, Irenka Kalicka, Marta Sala, SIKSA, Justyna Stasiowska, Kacper Szalecki
Kuratorka: Katarzyna Oczkowska
Od 23 marca do 22 kwietnia 2018 roku
Wernisaż: 23 marca 2018 roku, godz. 20.00
Galeria Szara Kamienica w Krakowie

Dodaj komentarz