• 2018-03-22

Koncert Neruda Songs w NFM

NFM Filharmonia Wrocławska zaprasza na niezwykłe spotkanie z twórczością wokalno-instrumentalną. 23 marca obok współczesnej kompozycji autorstwa Petera Liebersona usłyszymy jeden z najsłynniejszych utworów na głosy wokalne i orkiestrę Gustava Mahlera.

NFM Filharmonia Wrocławska (źródło: materiały prasowe)

NFM Filharmonia Wrocławska (źródło: materiały prasowe)

NFM Filharmonia Wrocławska wystąpi pod batutą maestra Lawrence’a Fostera, który od sezonu 2019/2020 będzie Dyrektorem Artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Wykonawcy:

  • Lawrence Foster – dyrygent
  • Janina Baechle – mezzosopran
  • Johannes Chum – tenor
  • Dietrich Henschel – baryton

Program:

  • P. Lieberson Neruda Songs
  • G. Mahler Das Lied von der Erde

 

Cykl Neruda Songs Liebersona nie tylko spotkał się z aprobatą krytyków i filharmonicznej publiczności, lecz także osiągnął sukces komercyjny. Wydany w 2007 roku album z pięcioma pieśniami wykonanymi przez żonę artysty, której zresztą cykl został zadedykowany, przyjęto z ogromnym entuzjazmem. „Los Angeles Times” określił je jako „najbardziej urocze utwory orkiestrowe, jakie kiedykolwiek napisano”, a „New York Times” ogłosił płytę „nagraniem roku”. Niewątpliwie Neruda Songs jest jednym z najbardziej wzruszających prezentów artystycznych, jaki twórca mógłby ofiarować ukochanej osobie. Muzyka została napisana do tekstu wybranych sonetów miłosnych chilijskiego poety Pabla Nerudy.

Das Lied von der Erde Gustav Mahler ukończył w 1909 roku. Utwór po raz pierwszy został wykonany pod nazwą „symfonii”, choć w rzeczywistości jest zbiorem sześciu pieśni śpiewanych z towarzyszeniem orkiestry. Dzieło to sam jego twórca traktował jako najbardziej osobiste. W tekstach poszczególnych pieśni odnajdujemy takie tematy, jak przemijanie, rozstanie, życie czy zbawienie. Do pracy nad kompozycją zainspirował Mahlera opracowany w języku niemieckim zbiór poezji chińskiej Die chinesische Flöte (Flet chiński). Wydana w 1907 roku antologia do artysty trafiła dzięki znajomym. Zawierała ona swobodnie przetłumaczone przez Hansa Bethgego wiersze chińskich poetów przełomu IX i VIII wieku p.n.e. Mahler przedstawił je muzycznie na zasadzie kontrastu – pieśni o groteskowym charakterze (I Pijacka pieśń o smutku ziemi, III O młodości, V Pijany na wiosnę) wykonuje tenor, natomiast alt (lub baryton) odpowiada za wykonywanie fragmentów lirycznych (II Samotny jesienią, IV O pięknie, VI Pożegnanie). Choć Das Lied von der Erde była dla Mahlera kompozycją niezwykle istotną, to pierwszy raz została publicznie zaprezentowana dopiero w 1911 roku, już po śmierci artysty.

Neruda Songs – koncert
23 marca 2018 roku
NFM Filharmonia Wrocławska – Sala Główna

Dodaj komentarz