Myślę, czuję, protestuję! O pisarkach Karakteru w Krakowie

27 marca w Spółdzielni Ogniwo w Krakowie odbędzie się spotkanie pt. Myślę, czuję, protestuję! Pisarki Karakteru: o czym nam mówią? z Moniką Świerkosz, Moniką Drożyńską oraz Pauliną Małochleb, którego bohaterkami będą Rebecca Solnit, Agneta Pleijel, Susan Sontag, Marie Darrieussecq.

„Myślę, czuję, protestuję! Pisarki Karakteru: o czym nam mówią?” w Ogniwie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Myślę, czuję, protestuję! Pisarki Karakteru: o czym nam mówią?” w Ogniwie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rebecca Solnit, Agneta Pleijel, Susan Sontag, Marie Darrieussecq – mocne głosy, niepokorne umysły, tropicielki stereotypów i niezależne myślicielki. Jakie były i są strategie polityczne i intelektualne na czas kiedy pisały, żyły – Sontag, piszą i żyją: Solnit, Pleijel, Darrieussecq? Czego można się od nich dowiedzieć, co mówią dzisiaj, wreszcie – jak możena odnieść ich pisarstwo do aktualnej dyskusji na temat praw kobiet, przemocy wobec kobiet, ruchu #metoo, inicjatywy #timesup i tego, co w Polsce, ale też na świecie dzieje się w tym temacie. Czy literatura może inspirować do aktywizmu na rzecz praw kobiet, być zarzewiem zmiany?

Te i inne wątki wybrzmią podczas rozmowy, w której udział wezmą:

Monika Świerkosz – literaturoznawczyni, związana z Wydziałem Polonistyki UJ; wśród jej zainteresowań badawczych są współczesne kulturowe dyskursy krytyczne inspirowane feminizmem i posthumanizmem oraz związki między ciałem i polityką;

Monika Drożyńska – artystka, autorka wielu projektów indywidualnych (Haft miejski) i zbiorowych, założycielka Szkoły haftu dla pań i panów Złote Rączki i członkini Kolektywu Złote Rączki, którego działalność mocno wybrzmiała podczas Czarnego Protestu w 2016 roku.

Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, autorka bloga Książki na ostro – która poprowadzi spotkanie.

Spotkanie Myślę, czuję, protestuję! Pisarki Karakteru: o czym nam mówią?
27 marca 2018 roku o godzinie 19:.00
Spółdzielnia Ogniwo w Krakowie

Dodaj komentarz