Praktyczny Przewodnik po Permakulturze

Polski Instytut Badawczy Permakultury wraz z Fundacją Głos Serca zapraszają do udziału w praktycznych warsztatach permakultury, które odbędą się 24 i 25 marca w Krakowskim Ogrodzie Społecznym Krzemionki. Tematem tego wyjątkowego, krakowskiego spotkania będzie zakładanie samowystarczalnego ogrodu permakulturowego w mieście.

Praktyczny Przewodnik po Permakulturze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praktyczny Przewodnik po Permakulturze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od strony praktycznej pokazane zostaną wszystkie kroki, niezbędne do zaplanowania i założenia ogrodu działającego w zgodzie z naturą. Wykorzystane do tego celu zostaną filozofia i praktyczne narzędzia, jakie daje permakultura – nauka o projektowaniu przestrzeni życiowej w zgodzie z zasadami zaobserwowanymi w przyrodzie.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak zbudować taki ogród krok po kroku, jakie rośliny można uprawiać w ten sposób i jak o nie zadbać, aby wydały obfity plon i jednocześnie cieszyły oko, będąc równocześnie elementem podnoszącym lokalną bioróżnorodność. A to wszystko organicznie, zdrowo i przyjaźnie dla środowiska.

W ciągu dwudniowych warsztatów praktycznych uczestnicy wspólnie zbudują podstawowe elementy samowystarczalnego ogrodu permakulturowego, przygotują odpowiednio podłoże, wysieją rośliny, omówią zasady grupowania poszczególnych gatunków tworzących gildie (rodziny) wzajemnie współpracujących organizmów. Stworzą mozaikę mikro-krajobrazów podnoszących bioróżnorodność i gwarantujących stabilność całego ogrodu oraz odporność na niekorzystne zmiany, zachodzące w środowisku miejskim.

Będzie też czas, by uczestnicy lepiej się ze sobą poznali i wymienili permakulturowymi doświadczeniami – bo permakultura, to nie tylko rośliny, zwierzęta i zakładanie ogrodów, ale również tworzenie i umacnianie lokalnej społeczności fantastycznych ludzi!

W programie warsztatów omówione zostaną:

  1. Teoria, filozofia, etyka i zasady permakultury.
  2. Planowanie samowystarczalnego, permakulturowego ogrodu miejskiego – krok po kroku.
  3. Przygotowanie, ożywianie i zabezpieczanie gleby metodami permakulturowymi.
  4. Naturalne metody nawożenia ziemi, ściółkowania i wytwarzania materii organicznej – humusu.
  5. Tworzenie gildii wzajemnie wspierających się organizmów i wykorzystanie ich w tworzeniu ogrodu.
  6. Prawidłowe sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie permakulturowym.
  7. Grzyby w permakulturze – mikoryzowanie sadzonek i zaszczepianie żywej grzybni.
  8. Pasywne metody nawadniania ogrodu – budowa rowów konturowych typu „swale”.
  9. Zarządzanie elementami permakulturowego ogrodu na przykładzie kompostowania.
  10. WIZJER PERMAkulturowy – czyli co ciekawego dzieje się w Polskim Instytucie Badawczym Permakultury oraz jakie plany snujemy na nadchodzący sezon 2018.

Warsztaty poprowadzi Łukasz Nowacki – entuzjasta, wieloletni praktyk i nauczyciel Permakultury, specjalista w dziedzinie zrównoważonego projektowania i tworzenia ogrodów z natury, założyciel Fundacji TRANSFORMACJA, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury, pionier ruchu permakulturowego w Polsce. Przede wszystkim uśmiechnięty i serdeczny gość zarażający swoją pasją do ogrodnictwa i uprawiania własnej żywności wszędzie gdzie to tylko możliwe :)

Dochód z warsztatów przeznaczony jest na rozwój Ruchu PERMAkultury w Polsce (w tym na rozbudowę Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury oraz sieci miejsc demonstrujących pozytywne zastosowanie permakultury w praktyce i niosących nadzieję na lepszą przyszłość). Organizatorzy dokładają starań, aby prowadzone przez nich warsztaty przekładały się na podnoszenie ekologicznej świadomości społecznej i wspierały lokalne, oddolne inicjatywy na rzecz samowystarczalności i suwerenności żywnościowej. Dostrzegają również zmieniający się klimat, coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, którym starają się przeciwdziałać upowszechniając potrzebną wiedzę i rozwiązania praktyczne.

Zapisy warsztaty prowadzone są drogą mailową. Organizatorem warsztatów jest Fundacja Głos Serca, na której Facebooku znajdują się szczegółowe informacje na temat warsztatów.

Fundacja Głos Serca, pod przewodnictwem Moniki Doroszkiewicz, wraz z mieszkańcami Krakowa tworzy Krakowski Ogród Społeczny Krzemionki i Krakowski Ogród Społeczny Azory.

Praktyczny Przewodnik po Permakulturze
24 i 25 marca 2018 roku
Krakowski Ogród Społeczny Krzemionki

Dodaj komentarz